Citat:
Ursprungligen postat av
Anabolahajen
Trots hög utbildning så tjänar man inget i detta land. Personligen har jag knappt råd med en bil efter att ha studerat 5,5 år och har 600k studielån. Allt medan någon WT-elektriker direkt från skolan har råd med bostadsrätt och bil. Detta land är sjukt.
Hur ska man tjäna pengar i detta land när lönerna är så låga?
Och detta har du upptäckt nu?
Ytterst är detta som mycket annat sossarnas fel. Man skapade ett DDR-sverige där nollor och medelmåttor premieras. Folk som är begåvade kommer aldrig att nöja sig med att jobba med slamsugning ett helt yreksliv ändå, så man räknade kallt med att även det även i framtiden skulle finnas museiintendenter, journalister, bibliotekarier, professorer, geologer, kemister och andra yrkeskategorier utan vilka Sverige förvandlas till ett U-land men som tjänar skit. Och det har varit framgångsrikt.
Det roliga är att vi ändå förväntas tycka synd om Sune från OBS-klassen eftersom han får så ooont i ryyyggeeen av att jobba som elektriker. Eller Stefan som har skadat den ena av sina två hjärnceller av att jobba som målare.