Citat:
Ursprungligen postat av
fotbollenmittallt
Jag höll på Örgryte ISIS i min ungdom och kände mig som en hjälte när laget vann bla svenska cupen 2000. Jag gick på varje allsvensk match och spred glitter, köpte Örgrytes halsduk, hejade i takt på läktaren och kollade tabellen på text-TV. Idag vet jag knappt om laget finns kvar och intresset är noll.
Hur kunde man ha intresse för fotboll förr i tiden, och vad var det som var intressant... Jag kan iofs se och förstå dåvarande bollextremism nu men jag hade nog inte kunnat förklara det då.
Hur skaffar man eller hur får man tillbaka ett fotbollsintresse?
Allt handlar om att börja titta på matcher följer man något frekvent så kommer intresset också, folk kan ju bli beroende av allt möjligt skräp på tv som Glamour och våra bästa år, så att få tillbaka fotbollsintresset lär du lyckas med.