Citat:
Ursprungligen postat av
Favoritgame
Tycker ändå att det är missvisande då bara för att man bor i samma stad så betyder det ju inte att man automatiskt utsätts för varandra. Lite som om Djursholm och Rinkeby automatiskt skulle vara sammanlänkade bara för att båda ligger i Stockholm
Stora områden i Malmö är fina och fashionabla och staden erbjuder det mesta. Går inte att jämföra med alla nedgångna industristäder ute i ingenstans som finns i Sverige och som kvalar in på denna lista.
Jag förstår hur du menar, men är inte enig. I en bra stad ska man kunna röra sig i stort sett överallt, under dygnets alla timmar utan problem och man ska inte behöva utsättas för medeltida kulturyttringar precis överallt förutom möjligen i just bostadsområdet där man bor.
Saker och ting är liksom inte hunky dory i Malmö, bara för att just du kanske bor på en adress där du slipper att se babberiets sunkiga och farliga inverkan dagligen, men hur ser det ut i staden som helhet, det är frågan. Jag vill gå så långt som att säga att det är människor med din inställning som gör att misären växer, då ni tycker att allt är okej så länge ert bostadsområde inte ser ut som centrala Rosengård.
Tijuana har också fina och fashionabla områden, men stället är en skithög av våld, narkotika och misär.