Citat:
Ursprungligen postat av
Sonny00
Hittills är jag inte missnöjd i alla fall. Fonden har gått upp 18% sedan jag köpte i februari i år. Men visst, det finns säkert fonder som gått ännu bättre.
Intressant att notera att Länsförsäkringar har två olika tillväxtmarknadsfonder, en aktivt förvaltad och en indexfond. Den aktiva har en årsavgift på 2,12 % hos Avanza, jämfört med 0,51 % för indexfonden.
Avkastningen har varit som följer:
1 år 3 år 5 år
16 % 2 % 14 % (aktiv)
19% 15% 34% (index)
Klar fördel för indexfonden, alltså. Ett rejält underbetyg åt förvaltarna av den aktiva fonden och en käftsmäll på dem - bl.a. Carnegie - som menar att tillväxtmarknader lämpar sig särskilt illa för indexsparande pga av särskilda strukturer på dessa marknader med stort statligt ägande m.m.
Tilläggas ska att utvecklingen i år har varit närmast identisk, och båda har ungefär samma regionala fördelning med största innehav i Kina, följt av Indien, Taiwan och Sydkorea.