Citat:
Ursprungligen postat av
Mileista
Ryssland sätter ner foten och meddelar att brittiska trupper i Ukraina är en krigsförklaring. Britterna har varit på plats länge så det är bara en tidsfråga innan kriget bryter ut och den ryska björnen vaknar. USA kommer inte hjälpa till efter att Trump tar över 2025-01-06 och därefter faller EU som ett korthus.
För sin egen skull bör Sverige redan nu be Ryssland om ursäkt för sin inblandning i kriget på Ukrainas sida för annars kommer det stå Sverige dyrt.
Hur kan Sverige bäst reparera relationerna med Ryssland och hur kan svenskarna visa att de inte står bakom västs trakaserier av och hatkampanj mot ryska medborgare eller iblandningen i kriget? Sverige tjänar på goda förbindelser med Ryssland och hur kan svensken främja dessa?
https://www.rt.com/russia/590534-medvedev-uk-ukraine-security/
Vad menar du, Ryssland är redan i krig och har fått ganska rejält med stryk. Den ryska björnen har redan varit vaken länge och är rejält blåslagen. Vad mer har Ryssland att sätta in?
Fel fråga. Hur kan Ryssland be om ursäkt till Ukraina och återskapa relationer med Väst. För det första, lämna tillbaka landområden som de stulit från Ukraina och respektera Ukrainas suveränitet.
För det andra, gör er av med Putin.
För det tredje, låt Ryssland bli en riktig denokrati och öppna för ärliga samtal med EU så handeln kan blomstra
Kriget i Ukraina och de dåliga relationerna med Väst är Rysslands fel din jävla rövhatt. Åt helvete med Putin.