2023-12-11, 00:52
  #13
Medlem
DonaldBidens avatar
Libyen är en av ondskans axelmakter.
Att förinta Libyen och dess folk är därför högsta graden av godhet.
Citera
2023-12-11, 00:58
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HipToBeSquare
Han ville skapa en afrikansk valuta baserad på guld. Globalisterna i väst gillade inte detta. Dessutom ville han skapa en afrikansk union med afrikanska länder. Globalisterna vilket är mycket fortsättningen på det brittiska imperiet gillade inte heller detta för de vill kolonisera Afrika igen.

Vad gjorde han som var bra för sitt folk?
I Nordkorea så bekämpar dom också globalisterna.
Citera
2023-12-11, 01:30
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DonaldBiden
Libyen är en av ondskans axelmakter.
Att förinta Libyen och dess folk är därför högsta graden av godhet.

De var det förr och hade hårda sanktioner från bl USA och FN pga stöd till terrorister osv.

Citat:
USA anklagade Libyen för att ligga bakom diskoteksbombningen i Västberlin 1986 där en civil turkiska och två amerikanska soldater dödades. Libyen hävdade å sin sida att de inte hade något med detta att göra. Som vedergällning beordrade USA:s president Ronald Reagan flygbombning av två libyska städer [28]. I bombningarna dödades 30-100 personer (inklusive Muammar Khadaffis tvååriga adoptivdotter) och cirka 250 skadades.[28]

Citat:
FN beslutade om sanktioner mot Libyen 1992. Sanktionerna avbröts i april 1999 och upphävdes slutligt i september 2003.[1] Detta efter att Gaddafi hade deklarerat att han skulle delta i kampen mot fundamentalistiska islamister som ex. rörelsen Libyan Islamic Fighting Group [29] som leds av al-Libis som började sin militära bana i Libyen och som är dödsfiende till Gaddafi.[30]

Sedan på 2000-talet verkade det vända och sanktionerna togs bort.

Citat:
Under premiärministrarna Shukri Ghanem och premiärministern Baghdadi Mahmudi genomgick Libyen en ekonomisk boom. Många internationella oljeföretag återvände till landet, däribland oljejättarna Shell och ExxonMobil.[34] Turismen ökade, vilket ledde till ökad efterfrågan på hotell och kapacitet på flygplatser som Tripoli International. En renovering av libyska flygplatser för många miljoner dollar godkändes av regeringen för att hjälpa till att möta denna efterfrågan.[35] Landet besöktes 2004 av 100 000 personer årligen. Libyens regering hoppades kunna öka detta antal till 10 000 000 turister.[36]

USA återupprättade fullständiga diplomatiska förbindelser med Libyen och strök 2006 landet från sin lista över stater som påståtts stödja terrorism.

Libyen drabbades extra hårt av arabiska våren.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Libyska_inb%C3%B6rdeskriget
Citera
2023-12-11, 04:03
  #16
Avslutad
Libya's oil industry is in disarray right when the world needs it more than ever.
https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.com/cnn/2022/06/20/business/libya-oil-control-mime-intl/index.html
Citera
2023-12-11, 04:09
  #17
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av DonaldBiden
Libyen är en av ondskans axelmakter.
Att förinta Libyen och dess folk är därför högsta graden av godhet.

Europa fick ta smällen säg tack USA.
__________________
Senast redigerad av Iyellalot 2023-12-11 kl. 04:19.
Citera
2023-12-11, 05:43
  #18
Medlem
Han kom till makten 1969 och blev tilltagande diktatorisk med bl a omfattande sexuella övergrepp.
2011 sprider sig den s k arabiska våren över hela Nordafrika blir befolkningen upprorisk.

Hjälpte USA och övriga västländer till från början eller insåg de efter ett tag att detta var bästa möjligheten att bli av med en av Ronald Reagans riktiga hatobjekt slutligen ?
Jag har inte sett några övertygande bevis för alternativ ett.
Citera
2023-12-11, 05:46
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bamse231
För att han var en diktator, folk vill ha frihet.

Han var en diktator i 40 år och det gick jättebra utan att någon gjorde ett skit.
Det var det där med att han inte ville ha betalt i dollar som gjorde att man avrättade honom.
Citera
2023-12-11, 05:48
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DonaldBiden
Libyen är en av ondskans axelmakter.
Att förinta Libyen och dess folk är därför högsta graden av godhet.

Vad pratar du om för skit?
Folket därborta behöver en stark ledare, eftersom de är som apor som börjar slåss annars.

Man kan se vilket kaos som råder där nu.

Hur kan det vara högsta graden av godhet att även förinta folket därborta? Du verkar behöva läkarvård.
Citera
2023-12-11, 06:25
  #21
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av borrow
Jag råkade läsa Gaddafis biografi på biblioteket idag.

I boken sägs det att Gaddafi implementerade gratis sjukvård och välfärdssystem för invånarna och utvecklade ekonomin.

Efter att ha sökt information på Internet fick jag veta att när Gaddafi tog makten, dog ingen av hunger, den ekonomiska tillväxten var hög och landet var rikt nog att ge ut gratis bärbara datorer till alla.

Varför använde väst militärt våld för att fälla Gaddafi, som hade det bra? Om vi ​​hade lämnat det ifred, skulle inte Libyen ha det bättre utan fattigdom?
En självklarhet för andra vanliga länder - utvecklande ekonomi.
Varför skulle man inte kunna hata sin diktator menar du?
Lika sjukt som att ett rikt Sverige på den glada tiden skulle stå under diktatur. Då hade vi haft alla Gaddafi erans möjligheter med trots allt ständig diktator.
Vilket bra exempel han blev dessutom, om det så ens är Steve Jobs som blir diktator så bör mänskligheten alltid störta just diktatur.
Det är väl lite som att förlora sin mer förmögna pappa som dessutom inför utegångsförbud för landet... Och lite vad som mer kan införas.
Tänk vad Gaddafi kunde anse för lekpjäseri angående vemsomhelst. Sedan ljuger nyheter för en. Men just det ja, vi har en normal ekonomi då.
idag vore obegripligt. Men standarden var klart högre på Gaddafi dödsdagen. Menar, visst förstod man att landet gick under pga det. Men tänk bara på att det förstärker USA. Om något land i världen bör ha förstärkts just då, så får det mer än gärna vara USA. USA har gjort världen otroligt lyckliga i åratal under mitt liv. Alla spel och filmer, mobiltelefoner, goda onyttigheter, ALLT.
Ska vi se på jävla, jävla skit arabvärlden fundera på någonting ens? Tror ni inte man mer än gärna sparkar ett land som ska vara normalt fungerande i ansiktet bland alla? Tveksamt som fan om de inte ens behöver hålla tillbaka iPhones utveckling eller främjande. Ska vi för i helvete le åt de världsliga skit ländernas övertagande och framsteg med nya film ståhejs och skit teknologi som lyder under diktatur censur? Tänk lite!
Ja, landet kan ju dra åt helvete ändå. Vidrigt tillbakagång befolkning. Nu lär det förstås uppstå demokrati.
Tänk bara idag fast påskyndat till just det året på den tiden.
Sen är vi förmodligen menade till att krascha och störta ändå. Varför ska äckel representant påskynda det?
Vi har förmodligen hindrat ett "vad kunde vara" på ett land som absolut bara vill slänga sina invandrare på oss förstås och uppnå sitt riktiga ändamål. Jag minns sannerligen ett visst vidrigt sällskap, bland annat av dessa delar och "utsatt".
Varför är vi landet som hjälper alla? Och varför lägger vi av när jobbet absolut måste ha blivit slutfört vid det laget? Såsom kanske om 2-3 år när SD vinner lite mer.
Ja, bra jobbat Sverige. Plotten är att detta vidriga land som ett gott och ljust kan hata, det landet är ni. Vi. Ni. Så är det.
Men visst tog det en hel del bara för att leka smart långt innan? Äckliga Libyen ändå...
De utsätts. Och bör landa inom Sverige med sin skit. Så fungerar denna planet genom alla dessa utsattheter. Man gör sin folkramsa. Man kommer hit, otrevligt nog.
__________________
Senast redigerad av Skribentminimum 2023-12-11 kl. 06:49.
Citera
2023-12-11, 06:31
  #22
Bannlyst
Han hotade hela det monetära systemet.
Citera
2023-12-11, 06:38
  #23
Medlem
F.Hansens avatar
Han klädde sig också som en gammal tant.
Khadaffis sista stund i livet blev ju en ganska trist upplevelse för honom.
Sen blev väll allt mycket sämre efter hans död ironiskt nog.
Citera
2023-12-11, 06:52
  #24
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av F.Hansen
Han klädde sig också som en gammal tant.
Khadaffis sista stund i livet blev ju en ganska trist upplevelse för honom.
Sen blev väll allt mycket sämre efter hans död ironiskt nog.
Jo. Rätt historia.
__________________
Senast redigerad av Skribentminimum 2023-12-11 kl. 06:56.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in