Citat:
Ursprungligen postat av
Ikkik
Varför börjar man som provrörsbarn rota i sånt där för? Det är ju endast ångest man kan gräva fram. Jag fattar verkligen inte. Bättre att inget veta, än att få reda på att ens biologiska far kanske var nån jäkla stolle.
Vad ska hon göra nu med sin "nya pappa"? ska hon börja bygga relation, gratta på farsdag och födelsedagar, klaga på varför han inte var mer närvarande under hennes uppväxt osv?
Man skapar ju bara mer problem för sig själv.
Om du ser på programmet så förstår du inom ett par minuter att hon faktiskt inte visste att hon kommit till genom donation.
Hon gjorde ett DNA-test via en släktforskningssida och blev chockad när hon insåg att hon hade en annan biologisk pappa än den hon trodde. Sedan hävdar hennes mamma att läkaren har bytt ut makens spermier, men det kan vi ju inte veta om det egentligen är sant. Det låter verkligen märkligt att mamman skulle ha haft med sig makens spermier i en burk. Hur länge överlever spermier på det sättet? Varför följde då inte mannen med själv? Jag tänker mer att det redan från början var sagt att insemination skulle göras med donerade spermier. Kanske att mamman har sagt något annat till sin man, och nu måste hitta på en historia inför dottern också. Hon har alltså hela tiden vetat att dottern blev till via donation. Det där med röret med makems spermier var mest till för att lura honom.
Det är alltså något i mammans berättelse som inte riktigt stämmer, men saken är ändå den, att kvinnan i programmet inte visste att hon var ett donatorbarn när hon DNA- testade sig.