2024-12-26, 06:18
  #37
Medlem
Dokumentärserie på SVT.

https://www.svtplay.se/rorelsen
Citera
2026-09-11, 20:00
  #38
Medlem
Charles-Lyntons avatar
Det var onekligen en burleskt frihetsrörelse som lade ner aktiviteterna när Tidöregeringen tillträdde. Beror det på att repressionen blev för omfattande i oktober 2022, eller beror det på att den här så kallade frihetsrörelsen bara bestod av mer eller mindre haschskadade etnonationalister som främst hatade misskötsamma invandrare och som behövde en anledning att gå ut och protestera mot någonting annat än krig när Rysslands artillerikanoner stod uppradade utanför Ukraina i januari 2022?

Citat:
Ursprungligen postat av noll.con.troll
Vi finns kvar. De flesta av oss är hyfsat bildade, många akademiker. Vi möts på diverse träffar ibland, anordnar demonstrationer mm. Senast en stor manifestation mot våldet i Stockholm där Expo fick sig en välförtjänad känga:

https://frihetsnytt.se/se-tobbe-larsson-konfrontera-expo/

Annars bedriver många av oss vårt "jobb" vid sidan om våra vanliga jobb. Vi håller oss informerade, håller kontakten med varandra. Aktiverar oss när yttandefriheten och demokratin är under hot, eller när fascistoida tendenser dyker upp i statsappparaten. 2020 var det virus, 2023 koranbränningar. 2024 kommer något nytt.

Vi frihetskämpar har en lång tradition av att agera i det tysta, och är vana att hoppa in när det behövs. Vi har också långa anor tillbaka historiskt.

Och hur hade ni tänkt att minska våldet i Stockholm utan fascistoida tendenser i statsapparaten? Genom att dela ut gratis kramar?
Citera
2026-09-12, 10:30
  #39
Medlem
KastlosaBerits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quackenbush
Nej, så är det naturligtvis inte. Däremot tenderar sådana här ”rörelser” att skapas och ledas av diverse dårar eftersom dom ofta inte har något vanligt arbete att fylla dagarna med och heller inte särskilt mycket social credd att förlora. Därför är dom heller inte rädda för att under eget namn gå ut och påstå att det är tentakelmonster i vaccinet och att våra politiker är med i Illuminati och liknande galenskaper. Nio av tio skrattar åt dom men det finns alltid en liten klick lättlurade människor som lyssnar. Det räcker för att dom här bedragarna ska kunna leva på Swish och donationer via sina Youtubekanaler.

Det är ett underbetyg för den demokratiska processen att sådana här typer dels existerar och dels får hållas. Det borde vara en fråga för rättsväsendet att sätta stopp för uppenbara bedrägerier.

Problemet är ju att svenskarna fortsätter att vara dönickar sådana som du är, som tittar på TV varje kväll och röstar på de vanliga partierna vart fjärde år och tycker att du lever i ett ganska så bra land. Herre Jesus, min Gud. det är din typ som sänker landet. Det måste bli ännu värre och sämre till dess landet knakar ordentligt. Då kanske dina 8 partier vänder och gör något vettigt. Först då är du med på tåget eftersom du är en typisk svensk som aldrig tänker självständigt och aldrig gör något vettigt alls.
__________________
Senast redigerad av KastlosaBerit 2026-09-12 kl. 10:39.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in