Citat:
Ursprungligen postat av
slipperyslope
Det är israel som ockuperar stora delar av Palestina. Precis som Sverige har rätt att skjuta mot ryska mål om ryssen ockuperar Gotland, har palestinier rätt att attackera ockupationsmakten israel som invaderat deras land.
Vadå ”deras land”? När blev landet palestinskt? När tog Israel det från palestinierna? Ange år.
Du är helt nollställd, har ingen aning om vad du skriver om, bara upprepar gammalt tröttsamt arabiskt gnäll.
Ingen har ockuperat något eftersom de odugliga palestinierna inte tog emot det man fick när erbjudandet låg på bordet. Araberna i nuvarande Jordanien var smartare, de tog sitt tilldelade land och har sen dess i huvudsak hållit käften.
Palestinierna hade sin chans 1948 när man fick halva landet. Det sket man i, man ville hellre ha hela landet istället och startade ett krig för att ta det. Det gick åt helvete liksom alla andra krig mot Israel som man startat. Nu tjurar man över någon påhittad ockupation som aldrig existerat.