Nej. Människor är radikala varelser. om så krävs. Dom försöker lugna ursinnet i det svenska folket genom propaganda. Så fort nån säger nåt utanför boxen, så blir det fördömt av msm, Emedan det svenska folket hyllar det. Klassiskt PK - dom följer sitt internationella media-narrativ från grupper i USA och lyssnar inte på svenska publiken. Och eftersom dom är reklam-finansierat så sätter även oligarkerna press på dom där, genom hot om bojkott, om nåt går emot de globalistiska oligarkernas reklambolag. Typisk oligarki är TV4.
Så är det. Judarna i USA anordnade tex en reklambojkott mot Fox News pga att Tucker Carlson var för frispråkig så det är ju därför som Nyhetsmorgon är så extremt tamt.
Det är väl underbart? Nu har jag förvisso aldrig tittat på varken Statstelevisionen eller TV4 sedan förra millenniet - men jag önskar ändå se dem dö. Värre skit får man väl leta efter - det enda som produceras är PK- och woke-skit eller hjärndöd massunderhållning för IQ-befriade dum-Svenssons vars guldkant i tillvaron inte sträcker sig längre än till idiot-påfunden "taco-fredag" och "lördagsmys".
Även för Idol där en ny säsong nyss har startats är det troligt att det är den sista. Dessutom har ju Fyran nyligen meddelat att 100 anställda skall få foten i ett besparingsprogram
Strategin att svälta sig igenom sin kris känns mycket tveksam. Man undrar ju vad Fyran nu skall fylla sina fredag och lördagskvällar med. De har nu visserligen köpt över Bäst i test från SVT men i övrigt ekar det mycket tomt. Såväl ”Så mycket bättre” som ”Fångarna på fortet” som brukar gå på dessa tider känns ju också som att de går på övertid minst sagt.
Vilka panikåtgärder kommer Fyran att vidta nu?
Kanske köps Filip och Fredrik över från Kanal 5?
Vem är det som tittar på TV4 och TV överlag? Mest massa gamla "charringar" och gubbjävlar. De håller på att dö ut nu, och då tappar TV4, SVT och papperstidningarna.
Skulle kunna utöka poskodmiljonären och slänga in några andra roliga frågesportsprogram. En massa dokumentärer hade varit kul istället för dyra produktioner som idol och sen skita i alla dokusåpor.
Är det inte främst för att tablå tv blivit i det närmaste utbrädad av strömningstjänsterna?
Kom ihåg någon tittarundersökning för svt men även tablå tv generellt och den absolut största tittargruppen var 65+, sedan långt, långt ner kom de unga tittarna som i princip inte alls tittade på tablå tv.
Känns väl som att "tablå-TV" tillhör det förgångna nu.
Förr i tiden, långt innan internet, så var det ju mångt och mycket en begivenhet att se på något veckoprogram typ Solstollarna. Fanns inte så mycket annat att se.
Idag så ser man det man vill när man vill, antingen via legala streamingtjänster eller på andra sätt.
Jag tror att på sikt så kommer många kanaler försvinna. Troligen kommer åtminstone en statlig kanal bli kvar som då ska sända samhällsinformation och nyheter. Sen tror jag att det kommer finnas ett par reklamkanaler som kör lite ruttna gamla serier.
TV4 är en skitkanal, rakt igenom. Reklam i mängder, just nu spyr man av ICA reklamen.
När man ägnar sig åt att ständigt visa program som förhärligar dessa s.k. kändisar och visar deras patetiska liv där de får beklaga sig och dunka varandras ryggar, blir det bara tröttsamt.
Studioprogrammen är inte bättre dom. Dåligt pålästa programledare, okunniga i vissa fall. Hittar händelser som är helt ointressanta med personer på Twitter m.m. Gör reklam för nätets avarter.
Politiskt ställningstagande så det borde vara olagligt.
Äsch, inte kommer TV4 att lägga ner. Dom är för stora för det. Att man pausar Talang och Lets dance betyder inte konkurs. Man har kvar stora flaggskepp och kommer säkert presentera nya koncept.
Sen kan jag hålla med majoriteten här om att det är för mycket reklam. Obegripligt att någon ser film där det är ständiga avbrott för både nyheter och reklam.
Sämre kanaler finns ju. Varför finns TV3 till exempel?