Citat:
Ursprungligen postat av
LBeria
Håller med av flera skäl. Att få vara med i ett stort mästerskap måste ju vara en starkt stimulerande faktor för dem som inte ännu är världselit. Dessutom är det väl meningen med ett kval att den som klarar ett kval ska få vara med. Haiti hade väl ingen chans att vinna fotbolls-VM för damer, men ingen ifrågasatte att de åkte till Australien och spelade.
Fast det är väl mängden. Om vi hade följt Storbritanniens uttagningsregler hade vi skickat 8 st.. nu skickar vi 30 st. Kanske någonstans mitt emellan. Det finns en historia. Hur många VM-medaljer har vi ? Hur många VM-finaler har vi? Kajsa Bergqvist jublar och börjar ett kramkalas på läktarna av att vi når en semifinal på 100 m ( visserligen har ingen svensk nått semi på årtionden men det säger väl mer om svensk sprint genom åren). Carl Bergström har varit skadad, får mixtra med att köra 400 m i stället för 400 m häck. Varför då? Han har ingen chans på den distansen? Helt obegripligt att en utövare som varit skadad få vara med på dessa premisser.
Kajsa Bergkvist lever på Perseus Karlström, Mondo Duplantis och Daniel Ståhl. Alla vet att dessa är de enda som är konkurrenskraftiga. Andra är i princip turister.