Citat:
Ursprungligen postat av
heggenes
Om du med sämre menar att du möter fler idag som inte är rågblonda jämfört med 1990 så är det en försämring, det medges. Om detta är ditt hela mått så kan man förstå att du tycker att "hela Sverige är sämre". Inget konstigt med det!
För faktisk utveckling, vad gäller ekonomi och livsglädje mm, se tidigare inlägg och länkar.
Haha du lever verkligen i en bubbla.
Du har helt missat de senaste 20 åren i Sverige med fler och fler parallella samhällen.
Vi pratar inte enbart om export och ekonomiskt välstånd men den verkar vara enbart det du bryr dig om.
Allting annat som att Sverige är etta inom EU vad gäller skjutningar och etta inom västvärlden vad gäller bombdåd.
Lägg till sociala problem, klaner som hotar socialarbetare i Göteborg. Försämring av skolan. 50% av niondeklassarna i Linköping är rädda för att bli misshandlade, rånade eller sexuellt ofredande på väg hem från skolan.
Bostadsmarknaden skenar pågrund av invandringen som skapet en ständig brist på bostäder. Vanligt folk tvingas in i lånekarusellen för att komma undan skiten.
Terrordåd i Stockholm, nya försök till terrordåd och import av IS-mördare.
Förnedringsrån riktade mot ungdomar för att visa makt. Bilbränder, hedersmord samt koranupploppen.
Det finns mycket mer av detta att lyfta men du ser ingen skillnad, du är ju patetisk.