Citat:
Ursprungligen postat av
KalixPutte
Han kanske håller sig till att runka till videos från omklädningsrummen och toaletterna på gården eller så går han runt och pratar med töserna, groomar och planerar nya lekar.
Hur som haver så är man fan pantad om man sätter sitt barn där och tror det är helt ok att göra just detta. Man kan utveckla argumentet med att många svenska "föräldrar" är en fara för sina barn.
Som jag sa många svenskar är dumma i huvudet, man har tappat allt sunt förnuft genom decennier av hjärntvätt och thats it. Man kan inte förklara det på nåt bättre sätt. Med universala grundvärderingar som alla länder har haft i tusentals år, även små samhällen ute i skogen till Romarriket så är det nu helt borta hos vissa synd nog.
Grundvärderingar som nationalism, konservatism och religiösa värderingar ger alltid ett mått av intelligens. Sådana värderingar som ett samhälle måste ha för att det skall klara sig.
Naivheten, obryddheten, opålästheten från 100 år av gagagogo samhälle i Sverige har gjort att många svenska föräldrar inte egentligen skall kallas föräldrar. De har inte intellektuell kapacitet eller ansvarsförmåga att uppfostra ett barn.
Man vill va kompis med dom, skämma bort dom, lära dom visan om ingenting och att bara följa strömmen, trender och inte ge dom någon intellektuell stimulans alls hemifrån.
Som jag sa svensken är definition av ingenting, ingenting personifierat. Många svenskar är väl normala med, men dessa saker vi läser och upplever är ju skitmänniskorna i Sverige som förstör allt för de normala.