Citat:
Ursprungligen postat av
Addhoc
Hon har ju klart och tydligt sagt nere i Schweiz att hon hellre tar två förstaplatser och åtta placeringar utanför pallen än nio tredjeplatser.
Det man kan invända är att det inte är en optimal strategi för den totala världscupen, så som det nya poängsystemet är, men naturligtvis ligger det en annan storhet i att vinna lopp. Det är ju inte direkt legendariskt eller minnesvärt att vinna världscupen på det sätt som TUW troligen gör (grattis till segern på den mest patetiska bana som någonsin hållt ett världscuplopp utanför Dresden City).
Jag är inte ens något Frida-fan, men sedan Johaug slutade är väl Frida och Ebba de enda som ens försöker göra damloppen till något annat än klungspurt, liksom det på herrsidan knappast är några andra än Bolshunov, Niskanen och Holund.
För övrigt har Frida redan vunnit fler lopp än Isometsä gjorde under hela sin karriär, och det utan bloddoping. Vad fan är det för fel på Finland, som fortsätter att bjuda in Lahtis-packet i finrummet?