Citat:
Ursprungligen postat av
MarkofTheBeast
Hur ser deras hägn/hus ut där de bor? Med tanke på detta som skrevs
Var det hål i något nät ? Eftersom det rymde fler efter första rymningen. Eller hur missades det ?
Jag har sommarjobbat som djurvårdare i Furuviksparken för länge sedan.
De har säkert byggt om hägnet sedan dess och jag jobbade inte primärt hos aporna så jag har inte stenkoll på hur det är byggt men kan berätta vad jag minns.
De hade ett utomhushägn där det bara var en vallgrav mellan schimpansernas område och den relativt låga muren där folk står och tittar. Eftersom schimpanser hatar vatten räcker det att ha denna vallgrav emellan dem och friheten, och så ser det ut i många djurparker.
Inne i aphuset består apburen av bastanta järngaller från golv till tak, ett nät skulle en schimpans slita sönder som du river en papperslapp. Schimpanser är extremt starka och säkerheten omkring dem var rigorös. Det var endast ett par av de ordinarie djurvårdarna som hade nycklar till apburarna, och även de gick endast in i buren för att städa när aporna var ute. T.o.m en liten schimpanshona kan slita dig i stycken på nolltid om den vill, du är helt chanslös.
Vi var strängt tillsagda att alltid hålla ordentligt avstånd till dem och absolut aldrig stå nära gallret, de är blixtsnabba och når längre med sina långa aparmar än du kan tro. Det var lite läskigt vid insläpp, i passagen från utehägnet till buren inne i huset fick vi djurskötare stå i en ca två meter bred gång för att stänga efter dem, och då fick man trycka sig mot väggen för att aporna inte skulle kunna nå en när de passerade. En gång var det en apa som blixtsnabbt sträckte ut sin långa arm och nästan fick tag i min jacka när jag var ouppmärksam och stod lite för nära, jag lovar jag höll på att skita på mig. Hade hon lyckats dra mig till sig hade det varit tack och adjö.
Den enda som fick komma i närheten av schimpanserna var Ing-Marie som hade blivit accepterad av flocken. Hon kunde gå in till dem, leka och brottas och t.o.m ta blodprov från dem utan att söva dem först - de sträckte fram fingret och lät henne sticka. Helt jävla otroligt att de inte ringde Ing-Marie och Johnny som bor i närheten, hade hon fått komma hade kanske den här tragedin med skjutna apor kunnat undvikas.
Edit: det var apan Linda som nästan fick tag i min jacka. Stackarn var traumatiserad och aggressiv därmed opålitlig, de andra aporna skulle inte skada dig utan orsak men poängen är att de kan ha ihjäl dig som en fluga om de vill. Man vill inte ta risken att en stressad schimpans som känner sig hotad kommer i närheten av en människa.