2025-02-23, 12:58
  #3469
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av NuclearIran
ChatGPT är ett halvfärdigt verktyg - en prototyp - ett "proof of concept" om att mer är möjligt.

Jag laddade upp en PDF eller JPEG och bad den extrahera texten ur den.
Så ChatGPT skrev ett python-skript som den själv sedan köra inom sin egna server.
Den misslyckades någonstans och gav mig python-koden och svaret "Sorry, I failed to extract text out of JPEG, let my try another method..."
sen skrev den ny python-kod lite annorlunda än den tidigare och sa
"Seems like I failed again - do you want me to try another method (en annan typ av kod) för att göra uppgiften?"
Jag bara: "ja."
Sen lyckades den.

Så den körde fel ett par gånger, insåg att den misslyckats, försökte på andra sätt, och ett tredje sätt lyckades göra exakt vad jag ville. Man skulle ju kunna tro att en AI-maskin som hanterar maskiner (kod) skulle ha koll på koden från första början, men ChatGPT är som sagt ett halvfärdigt verktyg. Man kan säga till den "You failed, try again and succeed this time." så är det mycket möjligt att den lyckas med allt.

Sedan så föredrar jag https://aistudio.google.com/prompts/new_chat Google Gemini Flash 2 Experimental Thinking mer än ChatGPT, men kan inte säga exakt varför. Kanske för att man ibland har nytta av att den kan lyssna på ens röst i mikrofonen samt se ens skärm och berätta hur man gör dittan och dattan i okända program - från meta-nivå makroorganisering till detaljstyrning på individuella-klick -nivå dvs mikronivå. Sen kan man i mikrofonen fråga den "what exactly are we doing right now?" så svarar den med sitt resonemang/analys. Eller så kan man säga t.ex. "I want to ... in order to get the result that ..., how do I do that?" så bekräftar den frågar och svarar på den, så man vet vad/hur den tänker så att man har kontroll över vart den styr en.
Ibland krashar AIn men då får man bara klicka på att återuppta sessionen, så fortsätter man från där man var. Det är m.a.o. också en halvfärdig produkt (men den ser och hör och resonerar, och kan svara i ljud/dess röst - så man kan ha den i bakgrunden som assistent).

Ett use-case är att man har en PDF med säg 60 sidor, och man letar efter frasen "uncle" i den. Då gör man så Gemini ser skärmen, sen säger man till den "I´m gonna scroll through this PDF, tell me which pages the word uncle is on." så scrollar man skitsnabbt genom alla 60 sidor. Då blir svaret typ "the word uncle was on pages 9, 11 and 28" och kollar man så stämmer det.

Man kan säker ha Gemini i bakgrunden (seendes ens skärm och hörandes ens röst, och svarandes i audio genom högtalarna) när man skriver inlägg på Flashback, och be den redogöra vad som är bra/dåligt och vad som är sant och vad som... analysera/kommentera/hjälpa till i ens utformning av inlägg. Kom på det nyss så ska testa det nu...

Med allt det sagt så är en möjlig poäng/slutsats att: Gemini är bara 1 steg (av utvecklarna Google) från att göra själva klickandet och skrivandet åt en, dvs styra ens mus och tangenter. Det i sin tur är, i.om. att den redan ser och hör och pratar, ett steg från humanoida robotar.
det där exemplet var intressant. knappast omöjligt det är gjort så att det från början finns en funktion som har ett antal sätt att extrahera text från bild. t-ex jag skulle kunna göra ett script till kommandotolken busenkelt som använder olika program, script och även hemsidor, samt olika inställningar. och kanske använder någon slags teknik för att kopiera redan existerande kodsnuttar, men obscufera dem så det verkar vara unikt

sedan på det lägger man till lite dravvel @ chatsidan, så det verkar som det är en människa typ som sitter och snickrar kod i raketfart.

---- jag läste en post i en skolskjutningstråden om en användare som påstod sig slänga upp en bild på chatGPT och "bad" den att kolla ifall det var AI-genererat. Resultatet han ska fått var tämligen intressant men kan knappast vara omöjligt att få till med typ så jag skrev tidigare om. Det var en hel radda med anledningar för varför bilden troligen är skapad av AI. såsom analys av ExIF taggar. Och det jag menar är att det vore rätt märkligt ifall inte någon hemsida erbjuder samma slags tjänst, minus det "människo"liknande dravvlet och mer transparent, men jag har inte sett någon
Citera
2025-02-23, 22:17
  #3470
Medlem
Jordgubbes avatar
Förutom att det inte går att ladda upp dokument i PDF för analys, går det nu inte att be ChatGPT skapa en illustration. Båda dessa gick alltså för ett par veckor sedan när jag då provade. Begriper ingenting när jag frågar ChatGPT om varför detta ej längre går, den verkar helt oförstående, minnesförlust etc. Båda funktioner var iofs ganska tveksamma men funkade, ville nu se om hade blivit bättre.
Citera
2025-02-27, 19:29
  #3471
Medlem
diseuses avatar
Om en och en halv timme, klockan nio på kvällen svensk tid, kommer GPT-4.5 utlysas (ifall man litar på nedanstående):

https://www.theverge.com/news/620823/openai-gpt-4-5-launch-stream
__________________
Senast redigerad av diseuse 2025-02-27 kl. 19:32.
Citera
2025-02-27, 20:46
  #3472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Om en och en halv timme, klockan nio på kvällen svensk tid, kommer GPT-4.5 utlysas (ifall man litar på nedanstående):

https://www.theverge.com/news/620823/openai-gpt-4-5-launch-stream

Det stämmer. De kör live på YT om en kvart.
__________________
Senast redigerad av Fcuko 2025-02-27 kl. 21:24.
Citera
2025-02-27, 21:13
  #3473
Medlem
Det verkar som att de inte kommer släppa GPT-4.5 till gratisanvändare.
Citera
2025-02-28, 12:14
  #3474
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av NuclearIran
Ja, kanske det: den får det onekligen se ut som det sitter 100 PhD-studenter på andra sidan internetuppkopplingen (typ tech-support fast 100 PhD:n) fast i supersnabb fart.

Jag skulle bli lurad till att tro att AI egentligen bara är 100 PhD-studenter i någon lokal någonstans som egentligen skriver för att få mig att tro att AI själv gjorde jobbet (dvs en dator = 100 PhDn), men det går ju så snabbt (man får svar på sekunder) så det är verkligen AI som motsvarar 100 PhDn.

Smoke and mirrors vore ju om det hela var en bluff och det faktiskt satt 100 PhDn redo att svara på varje prompt. Men det enda som får mig att tro att det inte är så är att det kommer svar på sekunder.

Eller vad menar du smoke and mirrors? Du har ju en dator som gör jobbet av tio dussin PhDn på sekunder... Vad trodde du jag förväntade mig av AI, som den inte uppfyller? Jag förväntar mig bara att den ska resonera och "göra jobbet av 100 PhDn åt mig" - vilket rimligtvis motsvarar all hype som finns kring AI.

Det gör det också, fast det är inte PhD -studenter utan ultraprekära personer, fängelsekunder, ensamstående mammor i Afrika, m.m som tvättar AI från olämpligt innehåll. De de-toxar AI-svaren kan man säga, och det jobbet är inte automatiserat.
Det har kommit en film om det, "AI-århundradets bluff". Mer om i länken.
Poängen: Det bluffiga är att det alltså inte alls är så effektivt, utan att det genererar en massa meningslösa jobb, som inte skulle finnas utan AI.
Är inte emot AI, men de kan gärna använda det till riktig high-tech forskning, som cancerns gåta, UFO och UAP, nanoteknik, och lägga ned chattGPT.

https://usbeketrica.com/fr/article/l-ia-est-elle-la-plus-grosse-arnaque-du-siecle
Citera
2025-02-28, 12:17
  #3475
Medlem
Kan den räkna ut skatteåterbäringen om man skickar med sista lönespecen 2024 och beskriver ungefär räntan/räntorna på sitt/sina lån?

Hur pricksäker är den? Den har ju alla information i lönespecen och om han inte håller på med aktier eller andra försäljningar eller tex. pendling så borde den kunna räkna ut ungefär eller?
Citera
2025-02-28, 13:45
  #3476
Medlem
SchrodingersPizzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sherlockholmes1989
Kan den räkna ut skatteåterbäringen om man skickar med sista lönespecen 2024 och beskriver ungefär räntan/räntorna på sitt/sina lån?

Hur pricksäker är den? Den har ju alla information i lönespecen och om han inte håller på med aktier eller andra försäljningar eller tex. pendling så borde den kunna räkna ut ungefär eller?

Nej, det är en språkmodell och kan inte räkna på riktigt över huvud taget, den kan bara få det att se ut som om den kan det.
Citera
2025-02-28, 14:15
  #3477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SchrodingersPizza
Nej, det är en språkmodell och kan inte räkna på riktigt över huvud taget, den kan bara få det att se ut som om den kan det.

Är du ironisk eller? :’)

Den skrev upp en jävla massa formler iallafall, såg legit ut
Citera
2025-02-28, 14:27
  #3478
Medlem
SchrodingersPizzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sherlockholmes1989
Är du ironisk eller? :’)

Den skrev upp en jävla massa formler iallafall, såg legit ut

Nej, jag är inte ens lite ironisk. ChatGPT har inte någon form av kompetens eller riktig intelligens och kan definitivt inte räkna, men det är fruktansvärt bra på att få det att se ut som den både vet saker, förstår saker och kan räkna.

Det är ett stort problem att dom flesta som använder olika GPTer tror det är något helt annat än vad det faktiskt är.
Citera
2025-03-01, 13:37
  #3479
Medlem
GPT-4.5 är OpenAI:s sista icke-resonerande modell. Från GPT-5 och framåt integreras resonerandet per automatik i modellerna.

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2025/02/19/openais-gpt-5-is-coming-heres-what-we-know-so-far/
__________________
Senast redigerad av Norkam 2025-03-01 kl. 13:41.
Citera
2025-03-22, 00:04
  #3480
Medlem
Var några i början på denna tråd som inte trodde att AI kunde ha fel, att allt Chatgpt svarade var korrekt.
Kanske ska vi omvärdera detta.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/darfor-killgissar-ai-verktyg-nar-de-inte-vet-svar-forskning-vid-chalmers-ska-ge-svar
__________________
Senast redigerad av Cuttherope 2025-03-22 kl. 00:10.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in