Citat:
Ursprungligen postat av
asdfghjklzxcvbnm
Två guldkandidater.
Ena spelar skit och behöver fuska för att vinna. Inte intet AC betraktas som ligans värsta filmare. Dom som tippade honom som årets skithög kan bocka av den redan i omgång 1.
KFF skriker på VAR. Problemet är att VAR inte hade ändrat. Man ändrar bara 100 % situationer. Straffsituationen var en 99% icke straff som AC med sitt skådespelande fick och se ut som en 60-40 icke straff. Det enda som biter är avstängning. 10 matcher. Minst.
Det andra tokdominerar.
15-2
8-0
Skott/hörnor från första. Landar i 20-16 och 12-3 efter att DIF slig av på takten för att inte förnedra sin betydligt sämre motståndare. Hem å gråt Mellberg.
Offensiven kommer vara vassast i Sverige. Bara hoppas defensiven postHjalmar/Hien håller. Vi snackar Serie A/Premier League nivå ( snart)
Åh herregud en till som har hybris och en match har spelats, du vet att det är klar skillnad på Kalmar förra säsongens fyra och nykomlingen BP som inte en jävel begriper hur dom lyckades gå upp och mest troligen kommer hamna toksist med under 15 poäng, och ni spelade på er jävla betongklumpmatta till plan som ingen mer än ni och bajen kan spela på. Och straffen var helt rätt dömd, klumpigt av försvararen att sätta ut höften så, ja AC hjälper till lite såklart men straffen är ändå klar, men som vanligt behövde Al-Hakim ta hjälp av assisterande för att döma den, såg han kolla ut på honom innan han blåste, vet inte hur många gånger i matchen han fick ta hjälp av assisterande för att kolla vem som var sist på bollen, han var flera gånger på väg att döma inspark till Kalmar när det var solklara hörnor till Malmö, han är fan sveriges sämsta o blindaste domare o bör tas ifrån licensen omgående.
Vi behöver definitivt förstärka vår anfallsbesättning vi har i princip bara Thelin som renodlad anfallare och han är i mitt tycke ganska värdelös, men finns nu mycket offensiva spelare runt om så kanske det kan lösa sig ändå, och kan vi värva 1 eller 2 skapliga anfallare i nästa fönster och förpassa sop-Thelin till bänken så ännu bättre. Och ni lär nog tappa nån spelare till försäljning tack vare att det gått bra i europa trots uttåget mot ett polskt skitlag som ni faktiskt blev förnedrade av och skulle ni sen åka på nån skada med så ja då lär ni nog hamna långt från guldet.
Och förresten angående straffen hade det varit Mange Eriksson hade du suttit här o sagt det var helt rätt dömt.
Vi får se var vi står efter 30 omgångar men att du ens jämför dagens matcher och redan pratar som om ni vunnit guld är patetiskt när man möter ett skitlag och det är första omgången. Men ni får väl säkert en del domarfördelar nu när ni fått in en DIF-Supporter som ordförande i SVFF, man ska fan inte få sitta på en sån position om man så öppet är supporter för ett lag.