Citat:
Ursprungligen postat av
farbror Sven
Inte mycket substans där.
Fråga: varför är det så svårt att ta när en SD-politiker har ett brunt förflutet/ något brunt hemmavid? Jag har t.ex. inte träffat en enda sosse som försvarat den korrupte Hellman i skatteutskottet som myglade med bostadsort. De kräver fängelse. SD-folk här på FB däremot försvarar SD-nassar eller gör allt för att bagatellisera det hela. Samma nu när Oscar Sjöstedt fastnat med tassarna i syltburken.
Är det inte bra att SD-nassar plockas bort?
I stort sett alla som sympatiserar med SD tar avstånd mot dem med nazistisk aktivitet. Men sd:are gör det inte öppet. Helt enkelt för att det finns en media, kulturvästern med flera vill förbjuda sd och använder dessa exempel som bevis för att SD är fascister, nazister med mera.
Moderaterna hade problem med det här på 80- och 90-talet. Det var knappast någon media som menade att M måste vara nazister av den anledningen. Dessa högerextremer uteslöts och sedan var det inget mer med det.