Citat:
Ursprungligen postat av
Mumsbulle
Så du fortsätter med drevet mot M, hon har väl ingenting med Johannas fortsatta brottslighet att göra.
Detta visar att Johanna är där hon hör hemma och den där rabatten hon fick, den luktar väkdigt illa. Kanske HD väljer att ompröva och omvandlar straffet till livstid, för det är väl knappast någon som på allvar tror att Johanna inte är driftig och manipulativ. Hon spelar högt, det stämmer bra med hennes persona, blir intressant att se vad mer hon ska hitta på.
Du har frågor att besvara innan du börjar tjata om nåt jävla drev.
Du har nämligen påstått saker som du bör stå till svars för:
(FB) 21-åriga Tove försvunnen i Vetlanda (2022-10-16). Hittad död (2022-11-02)
Klarar du öht av att inse att Maja deltagit i fullständigt vidriga handlingar?
Att hon förmått att se helt normal ut dess emellan och roat sig högaktningsfullt.
Att ingen märkt av nån ångest, snarare tvärtom:
Att hon blivit stärkt av Johanna. Upplevde att hon fick bättre självförtroende.
Att det primära i hennes tillvaro var att bejaka relationen. Att hon inte ville förlora sitt forum av förtrolighet med Johanna.
Att hon helt uppenbart inte brydde sig om potentiella mordoffer.
Att hon inte brydde sig ett dugg och inte skänkte det minsta tanke under deras relation.
Det är nämligen vad hon själv beskriver.
Det har bara varit full rulle och en enda stor fest.
" M: Nej men jag, jag har levt ett extremt fartfyllt och ganska dekadent liv sen hon kom in i mitt liv och mycket fester, sena kvällar. Ja men jag har väl liksom, ja hur säger man? Eh, jag har liksom gått över mina egna gränser lite mer för vad jag orkar med egentligen.
F: Mmm.
BF: Är det först nu du känner så eller har du tänkt de här tankarna innan du blev häktad eller innan det här hände?
M: Nej.
BF: Har du känt dom tankarna i stunden tidigare?
M: Nej.
BF: Förstår du min fråga?
M: Nej jag har inte tänkt de här tankarna innan jag blev häktad för då var jag liksom i det och bara körde på."