Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Vad jag försökte säga var att varje lösning för en stabil fred måste ha den här respekten för palestinierna som grund. Det behövs att Israel erkänner sina brott mot dem och att vi erkänner att vi har blundat för Israels aggressioner och rasistiska behandling av palestinierna.
Det har pågått i mer än 50 år! Egentligen borde vi skämmas.
Vi kan inte sitta här i vår lilla vrå av världen och tro att vi har de bästa lösningarna. Vi har inte heller rätt att pracka på andra vår livsstil och våra värderingar. Palestinierna måste få forma sin framtid själva.
Är tvåstatslösningen en realistisk lösning nu? Jag tror inte det.
Många anser att Israel skall utplånas. Och det är ju inte konstigt med tanke på att palestinierna förlorade allt de hade i och med att sionisterna blev mäktiga, de som överlevde.
Och personligen tror jag också att för allas trygghet och säkerhet så är det bättre om man bestämmer sig för en gemensam stat där man respekterar varandra, där en arab är lika mycket värd som en jude. Palestinierna vill kunna flytta tillbaka hem. Så tillåt dem göra det.
En del vill driva judarna ut i havet. För varje israeliskt anfall eller massaker så blir det fler som tycker så. Ju fortare Israel upphör med sina aggressioner, desto fler liv räddas på bägge sidor. Tror jag. Israel har gjort sig skyldigt till mycket illdåd och det måste de ta ansvar för. Men för det finns ju krigstribunaler. De flesta judar är helt oskyldiga och det vet araberna.
PÅ något sätt måste man ju förankra en försoning i området, ja, så man kan leva i fred igen.
Bara lite tankar.
/humanlife
Problemet är ju bara att våld och lidande (i synnerhet palestinskt sådant) är garanterat tills antingen judarna packar och åker (var?) eller tills araberna är beredda att acceptera judisk närvaro i området. Organisationer som Hizbollah och Hamas har en så extrem och aggressiv politisk agenda att deras militära kapacitet helt enkelt måste hållas efter av israeliska säkerhetsstyrkor med jämna mellanrum.