Citat:
Ursprungligen postat av
Yavannanienna
Varför spelar du dum?
Med ”vår” menar jag såklart Sveriges förda politik- även om EU är där och petar en del också.
Nej det var inte självklart. Du kunde ha hänvisat till EUs eller till 'hela världen' kollektivt med.
Men dåså, då kan vi zooma in till att antingen menade du att alla partier i Sverige för likadant politik? eller att politiken som utövas till Sverige är vad som orsakar människor att utvandra från sina hemländer, till hela EU t.ex.?
Går inte att tolka det mer precist än så.
Citat:
Ursprungligen postat av
Yavannanienna
Antalet människor som vill komma till Sverige har varit mer eller mindre konstant sedan många år tillbaks.
Antalet som ges medborgarskap har däremot varierat enormt.
Alltså har massinvandring noll och intet med ”krig” eller ”social utsatthet” att göra.
Var har du inhämtat siffror för 'antal människor som VILL komma till Sverige varje år'? Finns det någon samhällsinstans som registrerar vilja?
Antalet nya människor som erhåller medborgarskap varierar däremot, där hade du i alla fall rätt. Avsevärt många invandrare t.ex. erhåller inte medborgarskap eller ens permanent uppehållstillstånd på upp emot 10 år, vilket i sig är bidragande till bristande integrering. Varför anstränga sig för att integreras när man inte ens vet om man är kvar nästa kvartal?
Jo, invandring och social utsatthet överlag är den starkaste faktorn för folkrörelser. Så är det, över hela världen.
Var precis i dina uttalanden, skriv så det inte går att tolka på något annat sätt än det du menar, så slipper du anklaga andra för att "spela dum".