Citat:
Ursprungligen postat av
Tomten2020
Kanske snart dags att någon gör något för att stoppa denna marknad som är orsaken till både gängkriminalitet och psykisk ohälsa.
Enligt mig då kommer detta fortsätta så länge det finns en marknad (oftast vanliga Svenssons), så inför fler random drogtester på män och kvinnor (alla knarkar lika mycket) som ska med automatik ska leda till orosanmälan och indragna körkort och andra behörigheter och licenser.
Bygg ut möjligheten till att drogtesta hår billigt, så kommer svaret på posten om fick åtgärder ang indragna licenser, körkort och kallelse till soc.
Sen kan man ju ifrågasätta en del läkares extraknäcka de som knarklangare...
Trött på knarkandet dom bara orsakar skit.
Det är prylar på väg som kan avläsa droger bara genom en utandning. Jag har sett produkten och pratat med företaget. Den är än så länge inte helt godkänd för polisen att använda men det är på gång.
Denna lilla manick kan även känna av mycket annat också.
Givetvis måste den skickas till ett lab för att analyseras så man får inget ögonblickligt svar men man slipper allt med blodprov och liknande.