Citat:
Ursprungligen postat av
BradS
Så vi har en stor kontinentalsäng där jag köpte en tjock "lyxig" memory-foam bäddmadrass till för länge sedan medan jag bodde med mitt ex. Nu har jag en ny tjej och hon tycker att sängen är på tok för mjuk. Vi provade att sova helt utan bäddmadrassen igår och det verkar som att hon föredrog det, men blev då på tok för hårt för mig.
Då jag helst vill behålla bäddmadrassen för jag själv vet att jag sover skönt på den så är ju frågan hur man löser hennes sida. Bädmadrassen är ju i ett "fodral" på 180x200 cm, och min tanke var att kapa den faktiska madrassen i den och byta ut den på hennes sida till något hårdare. Men om man vill att sängens hårdhet ska komma igenom mer så blir det ju en tunnare icke-memory foam bäddmadrass på hennes sida, eller hur? Hon är lite orolig över nivåskillnaden i så fall. Finns det tjocka och hårda bäddmadrasser?
Min memory foam-bäddmadrass är runt 7 cm tjock
Du kan prova att ta ut själva madrassen ur fodralet och kapa den, det kan fungera men jag tror att själva sidorna i madrassen har en funktion som du tappar då. Alternativet är att göra som föreslås ovan, köp två nya madrasser, då får ni det ni behöver var och en av er. Det är ovanligt att man har exakt samma behov av sovkomfort. Lycka till.