Tankar till något liknande den originala (men felaktiga) utsagan av Kevinfallet, någon?
Har förresten aldrig fattat varför folk kan få sin värld upp-och-ner av att barn mördar, det är väl inte så otroligt med tanke på hur barn inte har samma impulskontroll?
Om en person dör under ett slagsmål brukar väl detta inte rubriceras som mord?
Jodå, massor av dödsfall utan klar anledning rubriceras som mord. Till och med när äldre hittas i lägenheter med mera om minsta oklarhet råder. För att få möjlighet till fler resurser och i utredandesyfte. Sen rubricerar man ned allt eftersom.
__________________
Senast redigerad av Krimkoll 2022-07-17 kl. 15:54.
Inte alls. Inom vissa kulturer är det precis lika vanligt och rimligt att ha ihjäl killar/män och man kan ju då skylla på någon minderårig som inte får något vidare kännbart straff.
Av de som i Sverige dömts för inblandning i hedersmord är en överväldigande majoritet män.
Jag funderar på om det kan handla om ett barn, hennes eget eller ett småsyskon. Polisen brukar gå ut med om det är en jämnårig flicka/pojke när det handlar om mord.
När det gäller barn brukar de däremot försöka hålla locket stängt och inte läcka uppgifter.
Barnet kan inte vara hur litet som helst eftersom en flicka är gripen för mord.