Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Svaret framgår av artikeln men eftersom du uppenbarligen inte förstår ska jag svara: Om sophämtning kan betraktas som en statlig angelägenhet och en sophämtare mördas i syfte att injaga skräck i befolkningen bör det enligt min bedömning kunna klassas som ett terroristbrott.
Nej artikeln svarar inte på varför detta kan gälla för mord på en psykiatriker men inte för mord på en sopåkare. Men nu låter det som du har ändrat dig och anser att även mord på sopåkare kan omfattas av detta, då kan vi förstås räkna upp samtliga yrken som finns och det bör gälla lika för alla.
Personligen tycker jag detta är trams dock, mord på en psykiatriker orsakar inte skräck bland befolkningen. Mer relevant med alla dåd som flyktingar begår, bilbränder, knivrån, gruppvåldtäkter, misshandel av även småbarn, skjutningar av alla som kommer i vägen, sprängningar av bostadshus mm. Om inte detta klassas som terrorbrott är det trams att hävda att det är terror när en psykpatient dödar en psykiatriker.