Citat:
Ursprungligen postat av
llPOWERll
Nä, människokroppen är att betrakta som en värmepump. Kroppen håller 37 grader och vid omgivningstemp över detta måste överskottsvärmen från kroppen tranfereras till omgivningen.
Alltså, så länge människorna lever bidrar dom till att värma upp rummet även om det är över 37 grader i rummet.
Ett kylskåp gör samma sak, det värmer upp rummet till största del utom det lilla utrymmet i sig själv som kyls ned.
Jepp, i huvudsak ett helt korrekt resonemang.
Problemet med "från varmare till kallare" är att det gäller energi i sak, och inte absolut temperatur. I fallet med statiska föremål är det temperaturen som styr, men kroppen är dynamiska system med evaporativ kylning (över en viss temperatur, i huvudsak konvektiv vid lägre temperaturer). Vad som därmed kommer hända behöver sannolikt modelleras lite mer ingående, exempelvis behövs luftfuktigheten och wetbulb-temperaturen på rummet.
Sedan behövs en tidskomponent. Det är uppenbart att 37-gradiga människor i 45 graders slutet rum/system är ett
instabilt tillstånd och förr eller senare kommer rummet värma människorna i stället för tvärt om. Men så länge de lever, och tills deras homeostas inte längre kan upprätthållas så kommer den termiska energin i rummet att öka. Det är inte nödvändigtvis så att torrtemperaturen kommer öka, den mesta ökade energin kommer bestå i latent värme i luftfuktigheten, som kan komma att kondensera på väggar o.dyl (fast, i ett idealt termodynamiskt slutet system ska vi förstås inte ha väggar som kan vara svalare).
Så, utan att räkna eller modellera, så vet jag inte om någon av temperaturerna kommer att ändras mätta med en simpel, naiv torrtermometer. Men så länge människorna lever, kommer de svettas och respirera ut energi i omgivningen och om det inte går genom att trycka ut temperatur, blir det genom latent värme i stället.
Människorna kommer inte börja kyla rummet innan deras homeostas rubbats så mycket att de själva ökar i temperatur och sakta går mot döden. Någon annan får svara på fysiologiskt hur (o)hållbart det är att vistas i 45 grader luft visavi en given luftfuktighet.