Citat:
Ursprungligen postat av
Autophobia
"Boeing’s Latest Trouble Is a Jet Part Caught Up in Russia Sanctions"
Plane maker can’t deliver enough 787 Dreamliners after sanctions disrupted production of heat exchangers
https://www.wsj.com/business/boeing-787-dreamliner-parts-russia-sanctions-0bda270b
Väst kan helt enkelt inte klara sig utan Ryssland. Vilken lösning har väst?
Naturligtvis kan du köpa dyrare gas, dyrare aluminium, dyrare titan. Men allt detta leder till minskning konkurrenskraften av västländernas ekonomier, utarmning av befolkningen, social instabilitet och ökning av brottsligheten. Vanligt folk tvingas lida av västerländska politikers experiment.
Nej, nu har du "missförstått" igen. Den civiliserade världen klarar sig utmärkt utan ryssland.
Värre är det för det ryska folket, vilket tvingas leva under diktator putain. Hen anser som bekant att sovjetunionens oundvikliga sammanbrott var tjugonde århundradets största geopolitiska katastrof och drivs av sin "vision" om att "återupprätta" det ondskans imperium hen är en produkt av.
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
En fråga i sammanhanget är varför ryssland inte har av-sovjetiserats efter ondskans imperiums oundvikliga sammanbrott? sovjetkommunismen är den direkta orsaken till mest död och lidande historien igenom, utan konkurrens. ALLA andra ideologier/despoter ligger i lä, inklusive den national socialistiska läran. Vad gäller Ukraina kan givetvis Holodomor nämnas, 3,5 - 5 MILJONER döda.
https://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor
Det vore väl rimligt om de som var del av förtryckarapparaten ställs till svars? putian, som f.d. KGB överste, får prövas för sina brott under den ondskefulla regimen efter att hen ställts till svars för sina krigsförbrytelser.