2022-05-13, 18:20
  #253
Medlem
GoranPongs avatar
Sverige har gjort bort sig ordentligt. Vi ansöker om att gå med i NATO men kommer antagligen ändå inte att få gå med tack vare Turkiet (vilket jag förstod skulle hända) och har samtidigt retat upp Ryssland så att relationerna är sämre än någonsin. Magdalena Andersson är nu officiellt mer korkad än Löfven.
Citera
2022-05-13, 18:21
  #254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stampaitakt
Hur fungerar ansökan till NATO, behövs det stöd från alla medlemsländer eller en andel?

Ja alla medlemsländer måste godkänna ansökan. Eftersom Sverige har snabbspår och beslut tagits med kort varsel så förväntades det att allt var klart med övriga medlemsländer. Sådant sköts informellt innan en ansökan skickas in.

Om länder är tveksamma så sker de förhandlingarna i slutna rum. Att Turkiet offentligt motsätter sig ansökan är lite exceptionellt. Troligtvis är ett nej förhandlingsbart men det kan fördröja processen för oss att bli medlem.
Citera
2022-05-13, 18:21
  #255
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamron
Om det är som ni säger, så är det väl bara förbereda att dumpa allt och och dra.
Folk verkar vilja ha krig här. Sverige har inte ens varit i krig hur tror ni det kommer sluta när bomber och skotten viner?
Fuck this shit hole. `
Got contacts anyway.
F*ck you.

Det enda stället som är möjligt att flyta till vid krig är ju Norge, Ryssarnas första mål borde vara Öresundsbron, det skulle skärma av Sverige från omvärlden helt.
Flyg är ju inte att tänka på om det skulle bli krig.
Citera
2022-05-13, 18:21
  #256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Nej, det vore väl kanske inte alldeles optimalt om Nato tvingas till "fredsbevarande insatser" i en medlemsstat (Sverige). Att stå utanför Nato är även en vinst för oss i inrikespolitisk bemärkelse, i det att vi själva ansvarar för att reda ut den härva någon ställt till med i vårt land, helt utan krav och pekpinnar från en stor mellanstatlig organisation som inte tycks gilla kaos — eller drastiska politiska lösningar — i europeiska länder.

Du framför strunt. Svenska män har inte Ukrainas folkmängd att stå emot en rysk invasion. Sen är försvarsviljan bland svenska män inte hedervärd. Det skulle till en kvinnlig statsminister för att inse, i stundens allvar bland alla hensor till karlar.

Calle och Margot har babblat bort vår neutralitet och alliansfrihet, med skador som inte kan repareras.
Citera
2022-05-13, 18:22
  #257
Medlem
passports avatar
Det enda Turkiet säger är att dom vill ha något från oss för att godkänna en ansökan. Så enkelt är det.
Citera
2022-05-13, 18:22
  #258
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SuperViting
Varför så fult språk, svensson?

England styr fortfarande, du kanske tror att de inte längre är ett imperium för att de lämnat ifrån sig Indien och alla andra soptippar på kartan? England är numera ett ekonomiskt imperium, mäktigare än någonsin. Bara för att Churchill är död betyder det inte att England blivit bussiga klubben och kommer till din hjälp utifrån medmänsklighet. Så länge du kan agera kanonmat duger du, men utan det betyder du ingenting...

För att jag är rädd och många verkar vilja vi ska ha krig här utan hjälp.
Sa som sagt vi Svenskar har fan inte ens varit i ett riktigt krig, hur tror det kommer sluta när allt väller över oss?
Kommer vara långt härifrån vid tiden.
Finns inget för mig här. Så bryr mig ändå inte.
Citera
2022-05-13, 18:23
  #259
Medlem
OvissFramtids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apelsinmissbruk
Erdogan har ju väl inte alls sagt att de ska rösta nej.

Vad de menar är väl att de vill se något extra från oss om de nu ska acceptera oss. De försöker ställa krav.

Jag skulle vara mer orolig att Ungern inte accepterar oss än att Turkiet inte accepterar oss då de är väldigt beroende av Ryssland som kan uttnyttja detta för att göra påtryckningar.

Bara att Erdogan vill ställa krav är fel. Han försöker med utpressningsmetoder som han gjort sedan 2015. Vad har det för betydelse om det är Ungern eller Turkiet som väljer att inte acceptera oss? Det innebär ju samma sak i praktiken. Ryssland kan göra påtryckningar i vilket fall.
Citera
2022-05-13, 18:24
  #260
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Lamron
För att jag är rädd och många verkar vilja vi ska ha krig här utan hjälp.
Sa som sagt vi Svenskar har fan inte ens varit i ett riktigt krig, hur tror det kommer sluta när allt väller över oss?
Kommer vara långt härifrån vid tiden.
Gör jag inte ända så jag bryr mig inte.
Vi kommer inte att kunna göra någonting, förutom att möjligtvis skicka transvestiter till gränsen och hoppas att de konservativa ryssarna äcklas och åker hem igen.

För ordningens skull: jag vill inte ha krig, svenska pojkfittor har redan visat vad de går för. Svenska ”män” blir dagligen förnedrade av kvinnor och negrer på hemmaplan, vad ska de kunna uträtta när den riktiga skiten träffar fläkten? De enda sätten vi kan fortsätta att leva som vanligt är att vara neutrala eller skaffa oss fuck off-kapital i form av kärnvapen.
__________________
Senast redigerad av SuperViting 2022-05-13 kl. 18:27.
Citera
2022-05-13, 18:24
  #261
Avslutad
Erdogan är ingen jag gillar men hans uttalande att nordiska länder är ett hotell för terrororganisationer är faktiskt Spot on..Bulls eye..huvudet på spiken
Citera
2022-05-13, 18:25
  #262
Medlem
Dansflugans avatar
Thomas Gür kommenterar:

Eftersom Erdogans uttalanden har också återgetts i internationell och svensk press, angående Finlands och Sveriges medlemskapsansökningar, så har jag tagit mig mödan att översätta hans uttalande i sin helhet.
Det kommer en kommentar av mig på slutet också.
Sammanhanget är viktigt. Varje fredag, efter fredagsbönen, som han förrättar i en offentlig större moské, beroende på var han är, ger Erdogan också en spontan pressträff, där han svarar på frågor.
Här får han frågan om Sveriges och Finlands medlemskapsansökningar. (Det är ungefär halva inslaget, sedan får han en fråga om Biden och Grekland, och återkommer inte till den första frågan igen.)
Han svar i sin helhet och översatt så nära originalspråkbruket som möjligt av undertecknad:
----
"Vi följer utvecklingen, men … vi är inte i en positiv sinnesstämning. Ty, under tidigare år begick de administrationer som föregick oss ett fel angående Grekland och Nato, och ni känner till den hållning som Grekland, med Nato i ryggen, har intagit mot Turkiet. Vi vill som Turkiet inte begå ett andra misstag i denna fråga. Dessutom är de skandinaviska länderna, dessvärre, så som gästhus för terrororganisationerna. PKK, DHKP-C har bosatt sig i Sverige, i Holland, samt, och då skall jag gå ännu längre, att de till och med har plats i parlamenten där borta. Och i det perspektivet är det inte möjligt för oss att se positivt på det."
------

Gürs kommentar:
Generellt om turkisk diplomati (dock inte alla gånger under Erdogan) kan sägas att turkarna ofta har dåliga kort på hand, men att de spelar ut dem väl. (Det har de tvingats göra i snart 250 år efter freden i Kjutjuk-Kajnardzji 1774.)
Spela ut väl, betyder här, att inte ge bort något utan att få något tillbaka och inte bry sig om ifall det man vill få tillbaka, inte riktigt har med sakfrågan att göra. Härutöver är man givetvis också beredd att t ex använda sig av andra medel än gängse politik och diplomati (militära påtryckningar, befolkningsströmmar som state-craft) för att stärka sin svaga förhandlingsposition.
Noter vidare att Erdogan inte säger något om Finland. Sannolikt också därför att Finland har krattat manegen för sin medlemskapsansökan bättre än Sverige. Den finländska regeringen har, vad jag vet, genomfört omfattande möten på hög politisk nivå i alla Nato-huvudstäderna. Finlands Marin var sålunda själv i Aten den 28 april redan.
Sedan skall man inte ta detta terrorist-utspel för annat än förhandlingsöppningar. (Man skall också komma ihåg att Ankara förhandlade - i Oslo med norska regeringens goda minne, som Nato-land, och med sannolikt brittiska UD som facilitator - med PKK fram till 2010- 2011, under den så kallade "kurdiska öppningen", och att Ankara själv närmade sig PKK-ledaren Öcalan i hans ö-fängelse i samband med lokalvalen 2019.)
Vidare, för Ankara är Sverige ett så kallat "jack-of-all-trades"-land. Vill man närma sig Sverige, tar man upp de långa vänskapsbanden, Olof Palme, vikingarna i Konstantinopel, tre trallande jäntor, Karl XII, EU-processen etc. Vill man markera talar man som Erdogan i dag. Men sådana toner kan lätt förändras beroende på hur det sköts från svenskt håll också.

Dansflugans kommentar:
Glöm inte att S gjorde en deal med kurden, peshmergasoldaten, PKK-medlemmen och socialisten Amineh Kakabaveh för att Magdalena Andersson skulle få tillträda. Det innebar att S skulle samarbeta med det kurdiska partiet PYD som har tydliga terrorkopplingar till terrorstämplade PKK.

https://kvartal.se/artiklar/baudin-om-nya-samarbetspartiets-terrorkopplingar-inte-den-bilden-jag-fatt/
Citera
2022-05-13, 18:25
  #263
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av passport
Det enda Turkiet säger är att dom vill ha något från oss för att godkänna en ansökan. Så enkelt är det.

Så enkelt är det. Vi kan börja med att erbjuda turkarna att ta hand om terrorister och bråkstakar så har vi löst många problem.
Citera
2022-05-13, 18:26
  #264
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rimbert
Fast nu finns alltid möjligheten att vi måste ta hand om den miljon syrier, som Turkiet ämnar utvisa och göra sig av med, för att Turkiet ska säga ja till Sverige i Nato.
Vi förlorar som vanligt hur det än blir, tack vare våra oerhört korkade politiker.
Haha, ja, jag säger då det. Undrar hur ett sådant besked skulle tas emot av opinionen (folket).

Erdogan är listig. Motiveringen är ett riktigt dråpslag som vet var det tar — ingen kan ju på fullaste allvar påstå att Sverige skött sin invandringspolitik på ett exemplariskt sätt. Lägg till det Sveriges kraftfulla ställningstaganden i kurdfrågan. Nu ger Turkiet tillbaka.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in