2023-04-06, 19:36
  #325
Medlem
DeSantis försök misslyckades. Vilket leder till att WD fortsätter som de vill. Jag förstår inte riktigt vad DeSantis hade tänkt sig skulle hända här. Men han kanske har fått några röster här, jag vet inte.


Disneys överraskande kupp mot DeSantis – en Charles III-klausul


Den långvariga fejden mellan Floridas guvernör Ron DeSantis och Disney har tagit en överraskande vändning. Med en oväntad hänvisning till brittiska kungen Charles III har underhållningsjätten i sista stund lamslagit DeSantis försök att häva Disneys unika självstyre i delstaten.



– Om Disney vill mucka gräl valde de fel person, svarade DeSantis på en presskonferens och fick nytt bränsle för att regelbundet kalla bolaget ”woke”.

Disneystyrelsen och distriktet hade tecknat ett avtal som bland annat innebär att Disney får bygga lite hur de vill och förbjuda den nya styrelsen att använda varumärket eller någon av alla karaktärer i något syfte.

En spektakulär detalj i överenskommelsen är en kunglig klausul som kan dateras till 1692 i Storbritannien och som skulle förlänga dess giltighetstid med årtionden.

”Denna förklaring ska fortsätta gälla tills 21 år efter att den sista överlevande av ättlingarna till Englands kung Charles III:s död, de som lever från och med datumet för denna förklaring”, lyder skrivelsen.

https://www.dn.se/kultur/disneys-overraskande-kupp-mot-desantis-en-charles-iii-klausul/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in