Citat:
Ursprungligen postat av
SisterJones
Det är egentligen inte hyresvärdarna som är problemet - det stora problemet är att hyresvärdarna ställer upp på detta o samtidigt tar vissa kostnader o besvär.
Jag tänker även på de gröna återvinningstationerna som ofta är på långt gångavstånd o ibland inte ens det.
jo men dom (fastighetsägarna/hyresvärdarna) är ju ålagda att ha "miljöstationer" , i alla fall här i denna kommun/Region.
I princip 90% av dom gröna återvinningstationerna är bortplockade , endast dom villa kvarter där man inte har infört sopsorteringsystemet har detta kvar men inte länge till.
När det gäller egna hus och villor så har dom infört ett ekonomisk motivation system genom att det "brännbara" kärlet är höjd avgift och svindyrt , man kan även välja hur långa intervallermellan tömning.
så här har man ju gjort så det lönar sig återvinna , men bor man i flerfamiljs hus så..... 0 kr och som du säger gratis arbete åt hyresvärden & sopföretaget.
Dock sorteras det så illa ( ja vad konstigt då ?

) så mycket måste brännas istället vilket fördyrar systemet för hyresvärden.