Citat:
Ursprungligen postat av
TomtenPutin
Ja,Ryssland har hotat Sverige å det grövsta
Återkommande dessutom. Så pass grovt så jag faktiskt tror att många oerfarna politiker inte ens förstår allvaret eller djupet av hoten. De jönsar runt som förvirrade blinda höns som blivit uppskrämda av räven. På nya fru statsminister ser man t.o.m. skräcken i ögonen och den sammanbitna munnen.
De gör såna gigantiska misstag som Ann Linde tex som jönsar på rakt ut med sin grötiga skånska som en envis kärring utan vett.
Det märks att de inte är tränade ett dugg för lägen som detta när kommunikation med alla partier bör vara total men utåt samlad stabil mot ryssen. Utvisa alla diplomater. Beslagta tillgångar i Sverige. Utvisa spioner. Utvisa även rysk verksamhet med tveksamma verksamheter som är kända för spionverksamhet tex resebyråer som enbart sysslar med rysk införsel och handel till Sverige. Där ryska pengar tvättas. Sverige ses som svagt så länge inga åtgärder görs.
Det låter samlat och sansat. Inte det minsta hysteriskt. Så i princip starta krig mot Ryssland.
Jag har ju också levt innan Rysslands fredsbevarande styrkor hjälpte till att försvara folkrepublikerna mot Ukraina.
Förutom den där gången som Putin bevisligen knivade ner den där journalisten på öppen gata och strålförgiftade han den där och förbjöd sexuella yttranden på allmän plats där barn kunde befinna sig/förbjöd Pride/mördade alla homosexuella, så är allt Ryssland gjort mot oss detsamma som vi gjort mot dem.
Vi har simmat lite i varandras vatten och flugit lite för nära för att retas.
Ukrainas folkmord är ett fullt drägligt motiv för Ryssland att beskydda befolkningen.
Nämn en sak Ryssland gjort mot oss det senaste halvseklet som vi inte förtjänade.