Citat:
Ursprungligen postat av
infidel
Kommer du ihåg det där inlägget du skrev för flera månader sedan, där du skrev att det mesta inom ekonomi är rent hittepå? Du har liksom vaknat till en fjärdedel, ett öga är delvis öppet, men du drömmer fortfarande. Vad centralbankerna påstår att de gör är totalt frånskiljt från vad de faktiskt gör. Den amerikanska dollarn har förlorat över 99% av sin köpkraft sedan 1913 när federal reserve skapades. Låter det som en "stabilisering av den egna valutan"? Det ser inte ett dugg bättre ut någon annanstans. När jag var barn fanns det femöringar, var är öringarna nu? Den sista gick ur cirkulation för årtionden sedan. Nyckeln till en stabil valuta är att hålla valutamängden så konstant som möjligt. Det är det sista en centralbank gör. Vad centralbankerna faktiskt gör är att vara en nyckelfaktor i den stora rikedomsöverföringen från folk som arbetar till folk som lever på att göra pengar på pengar, dvs finansparasiter. Det här kallas för "konjunkturcykel". En svenne är för dum och för simpel för att förstå hur han blir svindlad, han förstår inte ens ATT han blir svindlad. Men ska du göra anspråk på att vara en riktig akademiker så måste du vara kapabel till att både se och förstå svindelupplägget annars är du bara en vanlig svenne bonnläpp med en hög förmåga att lära sig utantill. De flesta svenska "akademiker" är just sådana här utantillsinlärande svenne bonnläppar.
Jag skrev att centralbankernas uppgift är att stabilisera, inte att de faktiskt gjorde detta. Personligen betraktar jag Ingves agerande som rent politiskt, mer specifikt vräka ut godsaker till de hjärndöda så att såssarna skulle kunna få förstöra landet i ytterligare 4 år.
Nationalekonomi är ingen riktigt (läs exakt) vetenskap utan mer ett medel för att undvika de värsta tillstånden. Vad jag hävdar är att Ingves ignorerade det faktum att precis ALLA nationalekonomer visste att en nollränta skulle leda till en extrem valutaexpansion, lik förbannat drev man igenom detta.
VARFÖR, man gjorde detta kan man spekulera kring. Personligen tror jag Ingves lyssnade lite för mycket på Såssarna, vilket i sin tur försatte oss i den situation vi befinner oss idag.
Vad det gäller bakomliggande orsaker anser jag WEF är ondskan själv och jag betraktar CBDC som ett stort steg mot ett rent totalitärt samhälle där 'eliten' styr över plebejerna.