Citat:
Ursprungligen postat av
14329
Räntan är ett politiskt vapen. De kan hålla den nere för o spä inflationen. Sedan skylla på låg kronkurrs för att gå med i nato, euro, eu, fn, who, världsregeringen osv.
Dum svenne sväljer allt o tror det är på riktigt.
Håller med dej delvis, många svenskar har för stort förtroende för politiken & RB mfl.
Ekonomin är ju global, yttre faktorer har betydligt större påverkan idag.
Tror att inflationen och räntehöjningar är ett alternativ för bailout för banker och andra finansiella aktörer på derivatmarknaden,
Att inflationen råkade ta fart efter corona som alla gick på, och som gjort att hushållen byggt upp en buffert som man nu plockar ur handen på vanligt folk.
allt för att rädda ekonomin.
Imorgon fasas libor / dollarn ut. Världen största siffra i finansvärlden, som ni säkert inte hört talas om. Detta skifte till riskfria räntor medför enorma kostnader & blottar dåliga kontrakt med hög risk.
Troligen ser vi ett nytt börsrally nästa vecka.
Lika förvånade är alla i höst när inflationen viker ner fortare än vad man trott.
Expansiv penningpolitik i form av nya obligationer till grön omställning rullas snart ut, efter det är allt glömt, sedan blir livet som vanligt igen.