Citat:
Ursprungligen postat av
Mopsan
Det är ett jävla liv på afghanerna nu. Gnäller på att dom inte får TUT. Kärringarna hejar på och tycker så synd om sina söner/killar.
Bara och gå in på Facebook och söka på gruppen
Stoppa utvisningarna till Afghanistan. Äckliga kärringar som inte tänker lyfta ett finger för att hjälpa kvinnor och barn från Ukraina. Men lyfta på kjolen för en afghan går jävligt bra.
Fan för dig, jag var hitills besparad denna grupp. Nu mår jag illa, och det anvsaret ligger på dig.
"Innan vi tar in nya flyktingar så måste först de afghanska ärendena avgöras"
Vad är det här för kognitiv dissonans egentligen. Afghanerna är ju, oavsett uppehållsstatus, i säkerhet i Sverige. Håller däremot faktiskt med. Vi borde avgöra dessa fall direkt och sparka ut dem.
Edit: Inser att det var lite off-topic, och jag hade väl inte så mycket att säga om ämnet som inte redan är sagt, men är det så att man avvisade faktiska Ukrainska flyktingar så vore det förkastligt.