Citat:
Ursprungligen postat av
I-van-Toer
Macron "slår" Le Pen i andra omgången igen, precis som för fem år sedan.
Jag tror som sagt också att Macron kniper vinsten till slut men de senaste dagarna har tendensen varit tydlig: Macron backar och Le Pen stiger.
En liten fördel som Le Pen har, är att hon har lärt sig av sin far vilka fallgropar franska politiker måste undvika om de ska bredda sin dragningskraft: bluffarna, felsägningarna och de sneda uttalandena som för alltid förföljer kandidaterna och förvisar dem till utkanten.
Som om det inte vore nog har Zemmour också fått hennes politik att verka vettig, nu kallas hon t.ex. inte längre för extremhöger av kommentariatet utan "nationalpopulist".
Slutligen bör det antydas att hon varit mycket tyst sedan invasionen i Ukraina, för att nu helt plötsligt lägga in löften om bidrag och straffbeskattningar av giriga bolag som höjer priserna för en kollapsande levnadsstandard bland hennes väljare.
Precis som många andra franska presidentkandidater är Le Pen en ful fisk och frågar du mig är det franska presidentvalet inget annat än en cirkusföreställning.