Citat:
Ursprungligen postat av
Teddyrosevelt
Folk är ju löjligt bortskämda när det kommer till käk i Sverige också. Det är restaurang lir hemma i varenda kök på vardagar med 60 olika kryddor och grejer i varenda måltid. Bättre förr när man hade lagerblad och möjligen persilja om det var säsong. Då var folk mer sunda och förnuftiga. Nu vräker man på med högrevs och special ost på det och det ska vara brioche och det ska vara det ena och det andra.
Det jag tycker är märkligt är att folk retar sig på att KAFFE går upp med 10 kr i pris. Men har inga problem med att betala för 3 olika streaming sidor eller köpa kaffe och bulle ute på stan och mysa med vänner för 80kr.
Jag upplever att den här dubbelmåttstocken finns överallt.
Nä jag tycker lyxvaror som Oxfilé borde kosta 2500kr kilot. Det hade förändrat många bönders plånböcker till det goda och många idioter hade ju fortsatt köpt köttet varje fredag ändå. Det borde vara lite mer hårdare tag.
Världen är inte rättvis.
Vissa äter Kobe biff med sparris.
Andra får nöja sig med gröt.
Som sagt för den stora majoriteten betyder en prishöjning på mat på 4% närapå ingenting.
De som drabbas hårdast är ensamstående föräldrar med flera barn som redan nu lever på yttersta marginalen.
O naturligtvis den växande gruppen fattigpensionärer som redan nu rotar i extraprishyllorna efter gårdagens bröd.
Socialfallen kan gott få svälta.
Det är det enda som kan motivera dem till arbete…