Citat:
Ursprungligen postat av
Q6
Låter kanon att UA får Patriot då Putins terrormissiler får svårare att nå fram.
Hur stort område täcker ett Patriotsystem, hur många behövs för att skydda UA?
Det beror på vilka robotar Ukraina får och vad man avser bekämpa. Frågan har inget självklart svar med en fast siffra. Man kan få en uppskattning genom att titta på räckvidden av de olika robotarna och räckvidden på radar, samt storlek och utseende på sektorn som radarn täcker. Men nominellt täcker systemet någonstans mellan 30-160 km ut i en båge. Kortare ju snabbare föremålet kommer, eller ju mindre det är. Systemet kan
i princip bekämpa precis allt i luften, men finns ogynnsamma scenarier precis som det finns mer gynnsamma. Systemet ska ses som en del av ett "skal", där det finns andra system som kompletterar. Vore ballt att se om Ukraina kan integrera Patriot med S-300 i en gemensam länk/radar/intel-kedja, det skulle vara en latjo combo som skulle ha en svårförutspådd förmåga annat än att man på förhand kan säga att förmågan mot allehanda luftmål skulle vara väldigt god.
Men Patriot kan inte täcka hela Ukraina mot alla luftmål, utan kommer användas för att skydda högvärdiga mål mot större saker. Det är inte praktiskt möjligt att täcka ett så stort land som Ukraina med LV, men Patriot kompletterar snarare än ersätter befintliga system. Det är inte lönsamt i längden att t.ex. bekämpa små drönare med systemet då antalet robotar snabbt skulle ta slut. Däremot, Patriot blir ett bra skydd mot t.ex. Iskander och tyngre kryssningsrobotar.
Förvisso är det ju värdet av det som ska
skyddas som avgör värdet av bekämpning. Det är inte nödvändigtvis fel att fyra av en $1000k-robot mot en $20k-drönare om det som skyddas är värt $10000k, etc, men Patriot kan inte ensamt försvara krigsteatern mot allt från små drönare till ballistiska robotar.