Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Nej, jag menar som det som pågår nu i Ukraina med ganska låsta positioner och där ryssarna har långt fler fotsoldater att sätta in än Ukraina.
Utnötning kanske är ett bättre ord - men det har kallats för skyttegravskrig i media, därav ordvalet.
Ryssland hade också flest soldater i Krimkriget, Ryskjapanska kriget och på österfronten under första världskriget. Man vinner inte utnötningskrig genom att ha flest soldater, utan det handlar om kombinationen av disponibelt soldatmaterial, skillnaderna i förluster p.g.a. skillnader i utrustning, utbildning, ledning, doktriner m.m. och viljan hos manskapet, folket och det politiska ledarskapet att ta förluster.
Och relativt statiska utnötningskrig har för Ryssland hittills genom historien resulterat i förlust, förlust och revolution och, förlust, revolution och samhällskollaps.