Citat:
Ursprungligen postat av
pronh
Nei, du har ikke rett.
Å snakke med slike clusterfuck som deg gir ingen mening, for du velger å se bort i fra den informasjonen du får.
Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) benytter GBU-39 som stridshode, og ikke noe annet.
Alt står godt forklart på denne siden hvis man klarer å lese, og forstå det man leser.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ground_Launched_Small_Diameter_Bomb
Informationen jag fick av en annan signatur var, jag citerar " SAAB har levererat styrdelar i serieproduktion sen i somras. De skickas till USA där man sätter ihop dem med befintliga M26-raketer som tas från förråd.".
M26 raketer kan bland annat bära klusterbomber och klusterbomber skickas ju från USA till Ukrana för fulla muggar.
Det verkar som ryssarna tagit fram en stor klusterbomb med 500 kilos laddning vilket de för ett par dagar sedan prövade i Ukraina. I och med att laddningen är större kan inte bara splittren tränga igenom människokroppar utan även plåt av tunnare dimensioner.
Tyvärr dras nu Ryssland ned i det inhumana och barbariska krigandet som inte minst drabbar civilbefolkning efter kriget och svarar med samma vidriga metoder som USA. Men jag antar att ni betraktar ukrainarna som en slags lite högre stående Orch-art ungefär som tyskarna gjorde under Hitler-tiden.
I Norge var sympatierna för nazismen mycket större än i Sverige under andra världskriget - det märks än i dag. "klusterfuck" är det vardagsspråk i Norge och i norska militären? Jag har faktiskt inte hört det uttrycket förr. Norska armen har ett ännu värdelösare track-record än den svenska och det vill inte säga lite. :-) Så visst kan det behövas lite tufft snack bakom tangentbordet.