2026-09-14, 09:38
  #581425
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Ukraina kan inte bjuda in någon till G20 eftersom dom inte är bjudna själva.
Ukraina är inte medlem i G20. Zelenskys deltagande skulle dessutom kräva en särinbjudan från värdlandet USA.
Ukraina har upprepade gånger uttryckt besvikelse över att inte bli inbjudna till toppmötena.
Kreml upprepar regelbundet att Zelensky har en stående inbjudan och är välkommen till Moskva om han vill träffa Vladimir Vladimirovich Putin.


Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Sluta ljug ryssjävel! Ukraina har tidigare blivit inbjudna till G20 möten i bla Bali 2022 och Miami nu 2026

Sluta vara så dramatisk. Ukraina har ännu inte fått en officiell inbjudan till G20-mötet i Miami. Så just nu har Frank rätt. Sluta kalla alla som är mer insatta i ämnet för lögnare och ryssjävel. Det får dej att framstå som en korkad idiot.
Citera
2026-09-14, 09:40
  #581426
Medlem
Oboronka
Den strikta regimens ekonomiska zon. Hur Alabuga, Rysslands största drönarfabrik, är organiserad.
"Alabuga" är den främsta källan till tragedier och sömnlösa nätter för ukrainare i städer.

"Detta är ett stort industrikomplex 1 200 km från kontaktlinjen. Tiotusentals människor från hela världen kommer hit under förevändning av utbildning. I praktiken arbetar de i treskift för att skapa Rysslands främsta terrorvapen - Geran-attackdroner, även kända i Ukraina som Shahed."

Enligt den centrala underrättelsetjänsten (GUR) planerar Ryssland att i år producera 60 000 långdistansdrönare och 50 000 lockbeteendrönare.

"För att genomföra detta projekt byggde ryssarna en storstad, lanserade en exempellös reklamkampanj med spam och förvandlade den till ett verkligt arbetsläger med total kontroll och ideologisk indoktrinering av ungdomar.

"Oboronka" granskade "Alabuga"s chattrum, satellitbilder, offentlig information och pratade till och med med en student vid "Alabuga Polytechnic" - en utbildningsinstitution som är den huvudsakliga personalkällan för produktion av drönare. Vi berättar hur den största produktionen av attack-droner i Europa är organiserad inifrån."
---------
Mer att läsa i länk:
https://oboronka.mezha.ua/alabuga-zseredini-311540/
Mer att se.
De ryska oligarkerna och kleptokraterna i Kreml bygger för framtiden?
Citera
2026-09-14, 09:46
  #581427
Medlem
Ryssland satsar för fred?
Oboronka
Det kommer att finnas ännu fler "Shaheeds": OSINT-analytiker visade ett foto av nya verkstäder i Alabuz
14 september, 10:09

"Ryssland fortsätter att utveckla industriområdet Alabuga SEZ i Tatarstan, där produktionen av attackdrönare av Shahed-typ är koncentrerad. Satellitbilden och analysen publicerades av OSINT-analytikern Dnipro Osint ⟨Garbuz⟩."

"Det kommer att bli ännu mer Shahedov... I den södra delen av den ekonomiska zonen fortsätter utbyggnaden av industriell infrastruktur. Flera stora produktionsbyggnader har redan uppförts på platsen, och ett antal andra anläggningar är i olika skeden av byggnation", noterade han .
Enligt honom har minst fem stora avlånga byggnader bildats , interna vägar och entréer har byggts, och byggnation av ytterligare strukturer pågår i närheten."

"Det exakta syftet med de nya anläggningarna är för närvarande okänt", tillade analytikern .
Mer att läsa och se:
https://oboronka.mezha.ua/v-alabuzi-zbuduvali-novi-virobnichi-korpusi-315167/
Så var det med den saken.
Luftförsvar? =0
Citera
2026-09-14, 10:03
  #581428
Medlem
Kraftfullt stöd till Ukraina:
FT: Kanada planerar att gå med i ett lån på 90 miljarder euro till Ukraina
Iryna Kuteleva, Alena Mazurenko — 14 september, 10:36
"Kanada förhandlar om att stödja ett EU-lån till Ukraina, samtidigt som Kanadas premiärminister Mark Carney försöker stärka de transatlantiska banden för att minska sitt lands beroende av USA."

Källa: Financial Times med hänvisning till egna källor, rapporterar "European Truth"

"Detaljer: Enligt tidningens samtalspartners hoppas båda sidor kunna komma överens om storleken på Kanadas bidrag till lånet på 90 miljarder euro till Ukraina före toppmötet i Montreal i slutet av oktober."
https://www.pravda.com.ua/news/2026/09/14/8053281/
Utmärkt!
Citera
2026-09-14, 10:10
  #581429
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
Avmilitäriseringen av Rysslsnd pågår och ökar till nya höga siffror:
Ukrainska försvarsstyrkor neutraliserade ytterligare 1 700 ryska ockupanter – Generalstaben
Iryna Vakulyuk — 14 september, 06:5

"Under de senaste 24 timmarna neutraliserade de ukrainska försvarsmakterna 1 700 ryska inkräktare, och de totala förlusterna av fiendens personal i kriget översteg 1 508 600."

Källa : Generalstaben för Ukrainas väpnade styrkor

"Detaljer : Totala fiendens förluster i strid från 24/2/22 till 14/9/26 var:

personal – cirka 1 508 600 (+1 700) personer;
stridsvagnar – 12 345 (+1) enheter;
bepansrade stridsfordon – 25 331 (+1) enheter;
artillerisystem – 49 752 (+74) enheter;
MLRS – 2 127 (+7) enheter;
luftförsvarstillgångar – 1 637 (+2) enheter;
markbaserade robotkomplex – 2 615 (+12) enheter;
Operativ-taktisk drönare – 516 441 (+2 124) enheter.
fordonsutrustning och tankbilar – 148 807 (+548) enheter;
specialutrustning – 4 683 (+2) enheter.
Uppgifterna förfinas."
https://www.pravda.com.ua/news/2026/09/14/8053257/
Den ryska militära katastrofen ökar.
Utmärkt!
Katastrof, 1 700 ryssar effektivt eliminerade.
Enda idioten i Kreml kan göra är att skicka fler ryssar i döden, Rysslands förfall ökar för varje dag!
Man förstår att ukrainarna behöver ammunition med så många ”oinbjudna turister”.
Citera
2026-09-14, 10:25
  #581430
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
1700 stupade ryssar på ett dygn måste väl vara rekord? Bra jobbat i alla fall! Fler såna siffror vill vi se.

Långt ifrån rekord men definitivt onormalt många.
Citera
2026-09-14, 10:32
  #581431
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av monsterstalker
Långt ifrån rekord men definitivt onormalt många.
Ok! Vad ligger rekordet på då?
Citera
2026-09-14, 10:41
  #581432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkogsSaab
Vi har förstått att du inte har alla hästar mamma, har de rymt p.g.a din vördnad för Putin.
Faktum är att Ukraina är inbjudna till G20 mötet även om de inte tillhör gruppen.
De vet de flersta med norma fattningsförmåga och tillgång till media.
Det var tråkigt att din mammas hästar har rymt...
Men...
Ukrainas eventuella deltagande hänger alltså på om värdlandet USA väljer att skicka en gästinbjudan i slutskedet av förberedelserna inför mötet i december.
__________________
Senast redigerad av Frank.af.Danmark 2026-09-14 kl. 10:50.
Citera
2026-09-14, 12:26
  #581433
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Vaddååå katatrof - ju fler ryssar som dör - ju fler ryssar som får sina fordon stående-
desto fortare tar kriget slut

Så du tycker att det finns för få ryssar!!

Jag tycker att det finns alldeles för många o ju fler ryssar Putin
skickar till död o lemlästning desto färre ryssar finns o blir kvar-
bra tycker jag - vad tycker ni andra
Ja jo jag kan hålla med, fel ordval av mig?
Syftade på Kreml, att det kvittar hur många de skickar så stupar de omgående!
Ryssen kan packa ihop sitt skit, de lilla de har kvar och lämna Ukraina!
Citera
2026-09-14, 12:31
  #581434
Medlem
Ukraina bekräftar och visar:
Oboronka
Försvarsstyrkorna träffade radar från S-400 Triumph i Sotji – Generalstaben
Evgenia Gubina
Utexaminerad nyhetsredaktör för "Oboronka". Total journalistisk erfarenhet på över 18 år.
14 september, 12:46

"Enheter från Ukrainas försvarsmakter attackerade ett antal viktiga militära anläggningar som tillhörde angriparen den 13 september och natten till den 14 september 2026. Detta framgår av ett uttalande från Ukrainas generalstab."

"I Sotji, Krasnodarterritoriet, träffades den multifunktionella radarstationen 92N6 från luftvärnssystemet S-400 Triumph", står det i rapporten.
Detta är en multifunktionell radarstation som tillhandahåller spårning av luftmål och styrning av luftvärnsmissiler mot dem. Som en del av S-400 är denna station ett av nyckelelementen för direkt utförande av elduppdrag i luftförsvarssystemet."

"I områdena Kursk, Kursk oblast, Ryssland, och staden Donetsk träffas lagrings-, förberedelse- och uppskjutningsplatser för attackdroner. I Novogrodivka, Donetsk oblast, träffs enhetens kontrollpunkt för droner. I Lityzh, Trostenchik och Lipovka, Bryansk oblast, Ryssland, träffs fiendens radarstationer", tillade generalstaben.
-----'--'----
Mer att läsa och se:
https://oboronka.mezha.ua/sili-oboroni-urazili-rls-zi-skladu-s-400-triumf-315176/
Utmärkta Ukrainska attacker!
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2026-09-14 kl. 12:34.
Citera
2026-09-14, 12:37
  #581435
Medlem
Mer från verkligheten:
Oscar Schau
SVTreporter
Idag08:16
ISW: Ukraina utmanar ryska initiativet vid fronten
"Ryssland har sedan i mars, sett till totalen, närmast inte tagit någon mark i Ukraina alls, skriver tankesmedjan ISW.

Den ryska militären har rört sig framåt på vissa frontavsnitt, men ukrainska motanfall nära Kupjansk, i Oleksandrivka-riktningen och vid Lyman har gjort att läget under perioden på det stora hela står på plus minus noll."
------------
Mer att läsa i länk:

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/direktrapport-forsamrat-sakerhetslage?inlagg=b474de5bd7866ffc8851490d4fa73 d90
Så var det med den saken.
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2026-09-14 kl. 12:42.
Citera
2026-09-14, 13:10
  #581436
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Det var tråkigt att din mammas hästar har rymt...
Men...
Ukrainas eventuella deltagande hänger alltså på om värdlandet USA väljer att skicka en gästinbjudan i slutskedet av förberedelserna inför mötet i december.
Ukraina är inbjudna, det vet alla mäniskor i sverige med ett normalt IQ.
Du bör söka för dina besvär och tvångstankar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in