Citat:
Ursprungligen postat av
akademikerfyllo
Enkelt. De använder false flags för att påverka hemmaopinionen. Proxykriget mot Ukraina kostar nämligen europeiska skattebetalare både skjortan och byxorna. Givetvis kommer omgående ett nytt värdelöst sanktionspaket som bara drabbar EU-medborgare med högre priser. Bögunionen blir alltmer förutsägbar.
Din jävla tönt. Ni projicerar verkligen rakt av. Det är ju ryssland som behöver påverka hemmaopinionen för att fortsätta bekosta och bedriva kriget, samtidigt som allt annat raseras i avloppslandet ryssland.
Stödet till Ukraina är brett i hela EU, förutom hos extremistpartier som AfD.
Det kostar verkligen inte mycket att stötta Ukraina. Livet i EU fortsätter, och det har varken blivit energikris, bränslekris, eller någon annan kris inom EU. Det är inget land som har fått det sämre av att stötta Ukraina.
I ryssland, däremot …. hur går det med bensinköerna? Du och bajsblöjan är väl inte nöjda förrän ni har brödköer igen.
Allvarligt, ni försöker ju inte ens längre. Era lögner och fantasier är ju på en barnslig nivå.
ryssland besdriver hybridkrig på EU. De har hotat med det, och det är helt uppenbart att det pågår.