Citat:
Ursprungligen postat av
Silverryggenn
Ryssarna har nu satt Odessa Hamn ur spel. Posten, varuhus och andra lokaler där man gömmer militär utrustning är enkla mål när luftherraväldet för drönare och ballistiska raketer gäller.
Federov säger även i en intervju med Reuters att Ukraina måste byta taktik innan det ofrånkomliga nederlaget visar sig. Zelensky och hans korrupta anhängare måste bort är det enkla svaret.
https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/ukraine-needs-changes-avoid-losing-war-ousted-defence-minister-says-2026-08-25/
Det kommer bli en intressant höst för Ukraina.
Ukrainarna har nu satt Azovzka sjön ur spel. I stort sett all rysk veteexport är satt ur spel. Ryska hamnar och skepp är enkla mål då det visat sig att ryskt luftförsvar inte fungerar.
Ukrainarna har satt en stor del av olje- och bränsleexporten ur spel då det har visat sig att ryssarnas luftförsvar inte fungerar
Inför den ryska mobiliseringen kommer det att bli svårare för ryssarna att utrusta sina soldater då i stort sett hela militärutrustningsföretaget Wilberreys samt Ozon är satt ur spel eftersom det har visat sig att ryssarnas luftförsvar inte fungerar
Det kommer att bli en intressant höst för Ryssland.