2026-08-25, 15:48
  #579049
Medlem
Från en artikel.
Det stora flygplanet, en Boeing C-17 Globemaster III, lyfte från Lettland på tisdagsmorgonen och flög en dryg timme till Vnukovoflygplatsen, enligt sajten Flightradar.

Planet verkar ursprungligen ha lyft från militärflygplatsen Joint Base Andrews, som ligger nära USA:s huvudstad Washington DC, visar data.
Citera
2026-08-25, 15:50
  #579050
Medlem
Trump som hoppat av?
Citera
2026-08-25, 16:03
  #579051
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lont
Synliggör återigen USAs ovilja att hjälpa Ukraina, som inte får licens för att själva tillverka Patriot.

Putin rekryterar sina soldater från långtbortistan, inte Moskva. Gissa varifrån han skulle rekrytera för att anfalla baltikum om han skulle erövra Ukraina. Just det - Ukraina, med europas starkaste krigsmakt. Nästan.

Så vill vi långsiktigt behålla våra friheter så får vi se till att stötta Ukraina mot europas nye Hitler.

Men i natt sover jag som vanligt mycket gott i den sköna förvissningen om att ytterligare sinnessjuka ett tusen ryssar [sic!] idag krossats i den ukrainska köttkvarnen. Halleluja.

Må kriget fortsätta länge på detta sätt. Vi blir då säkrare för varje dag som går!
Håller med.
Helt sjukt med dessa ryssar som stupar, de kommer nog från ödsliga område i Ryssland. Det är inga Moskvabor kan jag tänka?
Citera
2026-08-25, 16:35
  #579052
Medlem
CanisMinors avatar
Trump skickar en av sina torpeder för att Ryssland nu vill städa upp Putins röra?

-

Uppgifter: CIA-chefen i Moskva

CIA:s direktör är på plats i Moskva, enligt uppgifter till CBS.

John Ratcliffe ska ha deltagit på möten.

Under dagen har ett stort amerikanskt flygplan observerats i Ryssland.

Kreml uppger att de inte haft någon kännedom om flygplanet.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=1488819
Citera
2026-08-25, 16:42
  #579053
Medlem
GustavAnders avatar
Det är alltså Ratcliffe som landat i Moskva...
CIA- chefen, känns inget vidare.
Citera
2026-08-25, 16:52
  #579054
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Det är alltså Ratcliffe som landat i Moskva...
CIA- chefen, känns inget vidare.
Instämmer. Man får ju direkt känslan av att han blivit ditskickad för att slicka ryssröv och ta emot Putins senaste önskelista till tomten i Vita huset.

Vi lär få veta snart.
Citera
2026-08-25, 17:09
  #579055
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Ska CIA genomföra en "regime change"
Mörda Putin ?

Du kan väl ställa undermåliga idiotfrågorna till psykopaterna i alternativa nyheter så kanske någon psykopat-polare svarar dig?
Citera
2026-08-25, 17:09
  #579056
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Ska CIA genomföra en "regime change"
Mörda Putin ?

Nej då, bara Trump som ska krypa inför aset Putin. Precis som du😉
Citera
2026-08-25, 17:14
  #579057
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Ska CIA genomföra en "regime change"
Mörda Putin ?
Absolut lilla du.
Och dom ska kolla om chemtrails-avtalet gäller , om biolabben i Ukraina får fortsätta och om ödlefolket synkroniserats med dig.
Citera
2026-08-25, 17:16
  #579058
Medlem
dicky3ickys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Ska CIA genomföra en "regime change"
Mörda Putin ?
Inte då, dom är där på den ryska apan Putins begäran då han skitit i det blå skåpet och behöver hjälp av USA
Citera
2026-08-25, 17:21
  #579059
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - ryske psykopaten Vladimir Putin

Kazakstan kommer att hjälpa ryska diktaturen med att raffinera olja i Kondesat-raffinaderiet i Kazakstan efter vädjan från det ryska energiministeriet.

Det rapporterades i juli om att Kazakstan skulle hjälpa ryska reservatet under ledning av ap-hövdingen och mongol-apan Vladimir Putin med 50000 ton bensin i "humanitärt bistånd".

Vad håller ryssaporna på med i sitt reservat egentligen? Är ryska avskrädeshögen ett OLJELAND eller inte?



Kazakstans Kondensat-oljeraffinaderi kommer att börja bearbeta rysk olja

"Vi fick en officiell vädjan från det ryska energiministeriet. Kondensat-raffinaderiet kommer att bearbeta rysk olja och skicka 30 % av de producerade petroleumprodukterna till Ryssland", uppgav Kazakstans energiminister Yerlan Akkenzhenov vid en regeringsbriefing, enligt Interfax.

ASTRA-källor, som hänvisar till Reuters-källor, rapporterade i början av juli att Kazakstan hade gått med på att leverera bensin till Ryssland, inklusive bensin som produceras vid Kondensat-raffinaderiet. Vid den tidpunkten noterades det att raffinaderiet bearbetar rysk olja.


https://t.me/astrapress/123213
Citera
2026-08-25, 17:22
  #579060
Medlem
CanisMinors avatar
🇺🇸🇺🇦The US asked Ukraine not to attack Moscow these days‼️

According to the interlocutor of RBC-Ukraine, this is due to the visit to the Russian capital of high-ranking American officials.

https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status/2092265126296478056?s=20
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in