Citat:
Ursprungligen postat av
andeta
Man demilitariserar inte en stat genom att köra förbi deras armé i hög fart på en motorväg. Man demilitariserar genom att i grunden mala ner deras förband, artilleri, luftvärn och demografiska reserver. När motståndarens armé och reserver väl är utraderade på slagfältet finns det ingen substans kvar. Att rusta upp kräver en stark inhemsk ekonomi, egen tung industri och unga årgångar av befolkningen. Ett stympat, ruinerat och avbefolkat rump-Ukraina, helt utan egen industriell bas och beroende av västerländska nådebröd , har varken demografi eller ekonomi för att bygga en ny superarmé.
Ryssland har inget behov av att ockupera fientligt inställda områden i västra Ukraina. Genom att integrera de historiskt pro-ryska östra och södra regionerna samt förvandla resten till en demilitariserad buffertzon uppstår inget storskaligt gerillakrig.
Nej, att agera så är helt meningslöst. Dels skaffar man mer materiel och personal under försvaret, så man skaffar sig bara mer man måste demilitarisera - på bekostnad av sina egna resurser. Helt meningslöst. Jag har inga siffror, men jämfört med utgångsläget så har Ryssland nu sannolikt förstört motsvarande flera hundra procent av Ukrainas ursprungliga militära resurser. Ganska onödigt, såvida nu inte Ryssland planerar vidare anfall i Europa. För om avsikten är att invadera fler länder så finns ju en poäng i att destruera västerländska vapen i Ukraina. Men är målet bara Ukraina är det ju ett rent Sisyfos-jobb att destruera vapen som man inte skulle ha behövt slå ut överhuvudtaget.
Dessutom kan onödigt dödande av soldater genom onödigt utdragna operationer faktiskt utgöra krigsbrott. Att döda i strid är tillåtet, men inte ens i krig är avsiktliga folkmord tillåtna.
Och, jo, Ryssland måste ta kontroll över hela Ukraina. Gör man inte det så kan man omöjligen göra resten av Ukraina till en demilitariserad zon. Ett Ukraina som rår sig självt kan tvärtom bli en extremt välbeväpnad granne som knappast kommer att vara ruinerat. Grannarna i Väst kommer sannolikt att satsa oerhört mycket på att snarast se till att Ukraina kan fungera som buffert mot Ryssland. Så rysk kontroll över Ukraina kommer vara nödvändigt och då blir det Rysslands sak att underhålla det sönderslagna utfattiga Ukraina.