Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt.
Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.
– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.
På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.
– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.
https://marcusoscarsson.se/uppgifter-ryssland-haller-andan-beordrar-totalstopp-i-natt/