Chefen för den brittiska underrättelsetjänsten uttalade sig om hotet från Ryssland mot landets kritiska infrastruktur.
Ivanna Kostina, Anastasia Prots — 27 maj, 14:13.
"Chefen för den brittiska underrättelsetjänsten GCHQ, Anne Kist-Butler, sade att Ryssland avsiktligt hotar kritisk infrastruktur, demokratiska processer, leveranskedjor och allmänhetens förtroende för Storbritannien."
Källa: "European Truth" med hänvisning till BBC
"Detaljer: GCHQ-chefen Anne Kist-Butler redogjorde i sitt första offentliga tal för de hot som Storbritannien står inför och de åtgärder hon anser behöver vidtas för att motverka dem."
I utdrag ur sitt tal pekar Kist-Butler ut Ryssland som ett land som "riktar in sig på kritisk infrastruktur, demokratiska processer, leveranskedjor och allmänhetens förtroende".
"Ryssland har anklagats för en rad spionplaner på brittisk mark och, på senare tid, för att ha fört ett odeklarerat "hybridkrig" mot Storbritannien och andra NATO-länder. Kreml förnekar dessa anklagelser.
Kist-Butler noterar att GCHQ arbetar outtröttligt för att avvärja cyberattacker och motverka vad hon kallar "hänsynslöst sabotage och mordförsök"."
Mer att läsa och se i länken:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/05/27/8036630/
Hela hennes tal är väl värd att läsa. Hela. Kist-Butler har full koll. (Anne Keast-Butler)