2026-05-16, 13:20
  #566905
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Psykopaterna i ryska diktaturen har det inte lätt.

Tydligen har någon tandlös rysk pissluffare tjuvrökt under en lastning vid en gasstation i Pyatigorsk - lokale guvenören tillbakavisar drönarattack.

Massvis av rysk dokumentation på spektakulära explosionen.

TEXTAD VIDEO


A gas station fire in Russia's Pyatigorsk covers 1,000 square meters after a tanker explosion during unloading. The mayor claims it was safety violations, not a drone attack.

https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3mlxowxyros2z
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2026-05-16 kl. 13:34.
Citera
2026-05-16, 13:21
  #566906
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Men titta. Du fattar.
Ja, på sikt kommer ryssarna behöva lämna.
Både land och vissa personer till rättssystemet.

Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Du missar poängen... Mitt argument handlar om logiken i västvärldens och Rubios uttalanden: Om USA:s utrikesminister officiellt säger att Ukraina har Europas starkaste armé samtidigt som Ryssland blöder massivt, så borde målet att återta de befriade områdena vara militärt realistiskt enligt den logiken. Kriget är inte över ännu.
Citera
2026-05-16, 13:30
  #566907
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Ryssdjuren och deras "patriotiska semester"

Ryssdjur på semester på ryska diktaturens stulna mark och strand som de primitiva aporna fullkomligt förstört.

Rysk kvinna videodokumenterar mycket bisarra förhållanden på ryssockuperad strand vid svarta havet i Krim.

Tydligen är aporna livrädda för en landstigning.

Situation in Crimea

https://bsky.app/profile/maks23.bsky.social/post/3mlxjfvpgic2r
Citera
2026-05-16, 13:36
  #566908
Medlem
Alsenos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Imponerande att en fängslad rysk oppositionell har åtkomst till sin Telegram kanal?
Hade han varit ukrainare och kritiserat Zelensky hade han inte varit i livet ens en gång.
Allting är relativt.
I Sverige har vi Paasikivi som ständigt uttalat sig om kriget och alltid haft fel när facit kommer.

Oppositionell i ryssland och fängslad. Extremt vanligt i ryssland efter att mord på oppositionella i ryssland.
Citera
2026-05-16, 13:38
  #566909
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Vadå hur de ska klara det!? Det får du väl diskutera med dina likasinnade ukrainare.

Rent logististiskt och ekonomi borde de ju i alla fall inte vara problem.

En rysk armé med bland annat 180 000 alkoholiserade fängelsekunder? Om du söker på YT, om berusade ryska soldater, så kommer du att hitta en hel del.

Som ryss skulle jag skämmas, en slödderarmé som inte drar sig för att våldta och mörda civila.

På missilen, mot den Ukrainska tågstationen, hade de skrivit "till barnen". Det kan du se i videon från BBC.
__________________
Senast redigerad av Newton555 2026-05-16 kl. 13:51.
Citera
2026-05-16, 13:40
  #566910
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Imponerande att en fängslad rysk oppositionell har åtkomst till sin Telegram kanal?
Hade han varit ukrainare och kritiserat Zelensky hade han inte varit i livet ens en gång.
Allting är relativt.
I Sverige har vi Paasikivi som ständigt uttalat sig om kriget och alltid haft fel när facit kommer.


Jaha, okej då. Låt då höra hur länge du tror innan Putin har tagit hem detta.., som ju är på sitt femte år.
Citera
2026-05-16, 13:57
  #566911
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Om någon undrat hur en obetydlig liten gräsbrand orsakad av fallande skräp ser ut i psykopaternas och mytomanernas utedassimperium - kommer nu nya ryska videos från Ryazan i ryska diktaturen.

Ännu ett brutalt nederlag för ryska "oövervinnerliga" luftvärnet och massmördaren KGB-Putin.



Stort grattis för nederlaget i Ryazan går ut till ap-djuren på ryska ambassaden i Stockholm och den evige förloraren & psykopaten psychic-loser


New videos from the attack on Ryazan

https://bsky.app/profile/maks23.bsky.social/post/3mlxd5ugu2c2r
Citera
2026-05-16, 14:03
  #566912
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Jaha, okej då. Låt då höra hur länge du tror innan Putin har tagit hem detta.., som ju är på sitt femte år.

De borde kanske ha tagit hem det för längesedan om de tillämpat de amerikanska metoderna med "carpet bombing" av städerna, "decapitation strikes" I Kiev osv.
Istället har de malt på med artilleriet i leråkern i Donbass.
Den ryska revolutionen startade i gruvdistrikten i Donbass och Slaviansk är en helig rysk kulturstad.
Det ligger säkert bakom att de vill att Ukraina retirerar helt från Slaviansk och Kramatorsk för att inte de städerna ska bli till grushögar.
Kriget slutar när de eliminerat regimen i Kiev - det är vad jag tror. Hur de gör det återstår att se.
EU kommer inte ta över stafettpinnen även om Kallas vill det
Citera
2026-05-16, 14:09
  #566913
Medlem
bartrams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
Tillägg:
Någon som reflekterat?

Hur önskvärt det än vore att ställa drägget inför rätta i Haag tror jag aldrig att det kommer att ske.

Väst kommer, till skillnad mot vad som fallet i Nazityskland, aldrig att kunna besätta Ryssland. Skulle hela den befintliga regimen på ett eller annat sätt avsättas kommer de att elimineras av efterträdarna, .En utlämning till Haag förutsätter att en ny regim skulle bli demokratisk. Det är väldigt osannolikt!
Citera
2026-05-16, 14:11
  #566914
Medlem
Kosminskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Ryssdjuren och deras "patriotiska semester"

Ryssdjur på semester på ryska diktaturens stulna mark och strand som de primitiva aporna fullkomligt förstört.

Rysk kvinna videodokumenterar mycket bisarra förhållanden på ryssockuperad strand vid svarta havet i Krim.

Tydligen är aporna livrädda för en landstigning.

Situation in Crimea

https://bsky.app/profile/maks23.bsky.social/post/3mlxjfvpgic2r

Vilket semesterparadis. Stranden mest flest draktänder och mest taggtråd brukar locka flest turister, förutsatt att de är ryssar.

Ukraine avenges Kyiv strike with Russian oil blitz + fresh pain for Putin’s frontline men

https://www.youtube.com/watch?v=0fVs21b2zEs
Citera
2026-05-16, 14:15
  #566915
Medlem
Kosminskis avatar
Det är säkert fler som noterat att det proryska påståendet om att Ryssland inte använder sin bästa armé i Ukraina och att de skulle kunna avgöra kriget på slagfältet på en gång om de bara ville inte är särskilt frekvent förekommande längre. Till och med ett par år in i kriget dök det regelbundet upp påståenden i kommentarsfält om att Ryssland håller tillbaka och har kvar sina bästa trupper i reserv. Numera hör man nästan aldrig de påståendena längre. Det borde tyda på att till och med proryssar inser att kriget inte går särskilt bra.
Citera
2026-05-16, 14:39
  #566916
Medlem
On Topic från bloggen cornucopia:
Ukraina: Kreml vill ha in Belarus i kriget, inklusive anfall mot Nato – kemisk fabrik bombad i södra Ryssland
skriven av Lars Wilderang 2026-05-16 10:34

"Den ryska regimen vill att Belarus går in i kriget och öppnar en front mot Kyjiv och Tjernihiv och eventuellt även norrut mot Litauen och Polen. En stor kemisk fabrik i södra Ryssland bombades i natt."
President Zelenskyj rapporterade igår att Ryssland vill få in Belarus i kriget med en återuppnad front mot Tjernihiv och Kyjiv eller mot Polen eller Litauen. Underrättelserna har delats med Natopartners. Den ukrainske presidenten skrev:

“We clearly understand what is being discussed between Russia and the leadership of Belarus. The Russians have recently stepped up their activity – I mean, in talks with Aleksandr Lukashenko. They want to draw Belarus much deeper into the war and launch additional aggressive operations precisely from Belarusian territory – either against our Chernihiv-Kyiv direction in Ukraine or against one of the NATO countries bordering Belarus. "
Mer att läsa i länken till bloggen:
https://cornucopia.se/2026/05/ukraina-kreml-vill-ha-in-belarus-i-kriget-inklusive-anfall-mot-nato-kemisk-fabrik-bombad-i-sodra-rys sland/
Uppdateras allteftersom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in