Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
En del länder som själva inte har infört sanktioner mot Ryssland kan dock finna det nödvändigt att undvika de finansiella system som USA kontrollerar,. och där USA i praktiken har spärrat tillträdet för Ryssland. Det är därför de här transaktionerna inte går via västliga börser och kanske inte heller görs upp i dollar, men detta har ingenting att göra med att det skulle vara "olagliga affärer".
Ryssland är ett textbokexempel på ett land som pysslar med olagliga affärer på daglig basis.
* Operation Destabilise: Ett miljarddollar-penningtvättsnätverk köpte en bank i Kirgizistan för att möjliggöra sanktionskringgående och stödja rysk militär. Nätverket tvättar pengar från narkotikahandel och ransomware och konverterar det till kryptovaluta åt ryska staten.
* US Treasury (2023-2025): Sanktionerade ryska kryptobörser som Garantex för att ha hanterat över 100 miljoner dollar i ransomware-betalningar. Ryska eliter använder dessa för att flytta pengar ut ur Ryssland.
* A7-nätverket: Kreml samarbetar öppet med Ilan Shor, en dömd penningtvättare som stal 1 miljard dollar från moldaviska banker, för att bygga sanktionskringgående betalningssystem. Putin invigde personligen deras kontor.
* Penningtvätt med guld: När ryskt guld omstämplas i UAE och får nya ursprungscertifikat innan det säljs vidare är det per definition penningtvätt, att dölja ursprunget av tillgångar för att kringgå lagliga restriktioner.