Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-03-10, 12:19
  #499333
Medlem
Kursk, Sudzja.

Ryssland har slagtit en järnring runt Sudja. Drygt 6500 ukrainska trupper är omringade och går på knä inför rysk övermakt.
Istället för att bara nöta ut ukrainarna , gör ryssarna ett genidrag. Man utnyttjar gasledningen som går ju rakt genom Sudja. 800 ryska soldater tar sig in i gasledningen, går 15 km, och dyker upp i Sudzja, bakom fiendelinje.

Något sotiga, men lyckliga ryska soldater.
https://t.me/dmitrynikotin/30782
https://t.me/dmitrynikotin/30780
https://t.me/dmitrynikotin/30783

Något överraskade, men lyckliga ukrainska krigsfågar
https://t.me/yurasumy/21725
https://t.me/yurasumy/21671
Citera
2025-03-10, 12:23
  #499334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Hur många drönare tillverkar då moskvastaten om året?


Ingen aning, men det är allmänt känt att Ukraina hade övertag i drönare första året, därefter har RF haft det, framför allt genom sina fiberstyrda.
Citera
2025-03-10, 12:25
  #499335
Medlem
Jack.Elams avatar
Från avdelningen diplomati och signaler. Här ett test för att kolla hur varmt vattnet är och om man ska doppa sig.

https://bsky.app/profile/noelreports.com/post/3ljzgbbrjas2k
Citat:
Ukraine will not agree to a ceasefire on land, where Putin could restore manpower and resume fighting later, says Serhiy Leshchenko, advisor to the President’s Office.

Orsaken till varför jag säger detta är för att jag aldrig hört talas om Serhiy Leshchenko tidigare, ingenting ont sagt om han. Men det brukar börja med att lägre rankad personal får säga saker för att testa vattnet.
Citera
2025-03-10, 12:27
  #499336
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
Ingen aning, men det är allmänt känt att Ukraina hade övertag i drönare första året, därefter har RF haft det, framför allt genom sina fiberstyrda.

Vi lär märka det eftersom Ukraina själva tillverkar flera miljoner drönare nu om året och fortfarande skalar upp den siffran. Med så mycket drönare på slagfältet kommer det även att bli enorma mängder videos som kan publiceras på internet.

Edit: Såg en artikel nu att Ukraina kommer producera 4,5 miljoner drönare under 2025 så de har skalat upp lite redan från tidigare prognoser.
__________________
Senast redigerad av SecretGarden352 2025-03-10 kl. 12:34.
Citera
2025-03-10, 12:29
  #499337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Har du en källa på ditt påstående att Zelensky ska ha sagt detta?
Visst. Skriver inget utan belägg. Men du får anstränga dig lite, om du nu inte bannad a Google.

googla zelensky+north+korean+burn+faces

Citat:
Zelenskyy: Russian Forces Burn Faces of North Korean ...
UNITED24 Media
https://united24media.com/latest-news/zelenskyy-russia-burns-faces-of-north-korean-soldiers-to-conceal-their-identity-4889
6 jan. 2025 — Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has shared new details about the treatment of North Korean soldiers fighting for Russia, revealing that their faces are ...
Citat:
Ukraine accuses Russian troops of burning faces of dead ...
MSN
https://www.msn.com/en-in/news/world/madness-must-be-stopped-ukraine-accuses-russian-troops-of-burning-faces-of-dead-north-korean-soldier s/ar-AA1w1884
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy accused Russian troops of burning the faces of deceased North Korean soldiers to hide their presence in Ukraine.

Den patetiske mytomanen Zelensky måste vara helt desperat när han hittar på så här fantasifulla lögner. Den lögnen spreds inte så mycket av västmedier, och inte heller den om att Ryssland skulle ha anfallit sarkofagen i Tjernobyl. Visst den brann, men det var en ukrainsk drönare som träffade sarkofagen. Allt i syfte att skapa opinion strax inför säkerhetskonferensen i München. Zelensky drar sig inte för någonting.
Citera
2025-03-10, 12:38
  #499338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ddagen
Hur går det för Ukraina? Har de vunnit snart? Ryssarna slåss ju med spadar och kylskåp, Putin har cancer. Det måste väl ändå gå att avgöra detta på en månad? Kommer slutet för ryssarna bli en ny framgångsrik ukrainsk våroffensiv?
Spadar? Nej, du tänker nog på Ukrainas fd utrikesminister, en mycket stridbar khokol.

Citat:
"Even if we run out of weapons, we will fight with shovels," he told ABC News during an interview in the Ukrainian capital, "Because what is at stake here for Ukraine is the existence of this nation."
https://abcnews.go.com/International/ukraines-foreign-minister-warns-time-running-pass-funding/story?id=106362605
Sedan stack han till USA, och sonen fick "strida" på ett universitet i London.

Det går bra för Ukraina nu. Speciellt i Kursk.
Citera
2025-03-10, 12:42
  #499339
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Det är som jag har sagt... Att... Ni bygger upp en egen liten dolkstötslegend här på flashback. "Invänta det ryska sammanbrottet" "Ukraina vinner" "Ryssland har misslyckats och går tillbaka"
"Nu kommer ett fredsavtal, just nu när Ukraina är så nära att vinna." "Trump har svikit Ukraina."
Enligt dolkstötslegenden var det den svaga tyska regeringens fel att Tyskland hade förlorat kriget. Den tyska militärmakten var obesegrad, men hade blivit tvingade att kapitulera efter att ha fått en dolkstöt i ryggen av politikerna som svikit kejsarriket och armén genom att sluta fred med fienden."

Ukrainas inkompetenta styre har skapat den här konflikten och hela den här situationen... Från början till slut.

Det är Ryssland som anfaller det Ukrainska folket, i synnerhet de rysktalande i öst som de dödat tusentals av, helt utan rationell anledning.
Citera
2025-03-10, 12:46
  #499340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SleepyJoe
Spadar? Nej, du tänker nog på Ukrainas fd utrikesminister, en mycket stridbar khokol.


https://abcnews.go.com/International/ukraines-foreign-minister-warns-time-running-pass-funding/story?id=106362605
Sedan stack han till USA, och sonen fick "strida" på ett universitet i London.

Det går bra för Ukraina nu. Speciellt i Kursk.
Med tanke på att ryssarna skulle ha återtagit hela Kursk senast i november så går det bar för Ukraina.
Citera
2025-03-10, 12:48
  #499341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SleepyJoe
När Zelensky började fatta att hans panikartade rop om nordkoreaner inte funkar, så hittade han på en ny lögn. Enligt Zelensky finns det inga bilder på stupade nordkoreaner för att ryssar bränner bort anskikten på dem, för att dölja "bevis".

Man måste vara bra efterbliven om man väljer tro på att ryska soldaer ränner runt på slagfältet med gasolbrännare och bränner bort ansikten på döda nordkoreaner.

Varför skäms ni proryska femtekolonnare och putinknähundar så mycket över nordkoreanerna att ni ständigt måste försöka ljuga om deras existens i kriget? Ni borde ju vara stolta över att något land vill delta i väskbajsardvärgens anfallskrig. Nordkorea är ju ändå en jämlike med putins kloakrike. Två efterblivna diktaturer till u-länder som terroriserar allt vad dom kan komma åt.
__________________
Senast redigerad av CygnusX 2025-03-10 kl. 13:00.
Citera
2025-03-10, 12:54
  #499342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
Så har det varit varje gång... exakt varje gång.
Kanske inte Zelensky själv som svarar utan den militära ledningen, lokalt eller centralt, som nekar detta.

Det tråkiga med kursk, för ukrainas del, är vilka trupper de har där, 47:e som är mestadels utrustade med utrustning från väst samt legoknektar från "väst" samt 3:e assault azov, erfarna trupper.
Förut har de lyckats rotera ut dessa innan, bakhmut, soledar, avdiivka mm innan de faller, nu ser det svårare ut.

Ukraina använder inga legosoldater.
Under mer än 3 år har det inte framlagts ett enda bevis för någon legosoldat.
Citera
2025-03-10, 12:58
  #499343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
Nog gör han det alltid. Se bara på tariffdebaclet mot Kanada. Det går inte många dagar och han har vänt sig 180 grader i en fråga. Man kan se det som bra ledarskap, han är inte rädd att ändra sig... Eller och jag har en mer krass syn, det är att han vet inte vad han gör eller vad han säger.


Jo, nog är det så.

En bra ledare är inte rädd för att ändra sig om man inser att man haft fel. Men ändrar man sig hela tiden i alla frågor så är det knappast bra ledarskap.
Citera
2025-03-10, 13:02
  #499344
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Ukraina använder inga legosoldater.
Under mer än 3 år har det inte framlagts ett enda bevis för någon legosoldat.
:-)
Vad kallar du dem då?
"frihetskämpar"
"illegala kombattanter"
"frivilliga"
"inhyrda konsulter"
eller legosoldater, inhyrda soldater som slåss för annan nation än deras egen mot kontant betalning.

Finns hur många bevis som helst, telegram har en helt egen kanal för dessa herrar (mestadels från sydamerika av någon underliga anledning)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in