Citat:
Ursprungligen postat av
Menea
Det är isf bara tillfälligt.. Han tänkte tillåta Ryssland ha marken tills Ukraina är med i NATO för att sedan förhandla tillbaka det.. Vet inte riktigt hur han i praktiken tänkte att det ens ska fungera.?
Men vad ska soldaterna tänka innan någon ev. vapenvila uppnåtts då? Som kanske inte ens uppnås. Samtidigt minns dom vad Zelensky har sagt och känner att kampen lutar åt förlust.
Zelensky's uttalande hade varit mer vettigt om han redan hade haft ett hemligt samtal med Trump där dom kom överrens om att få Putin att avböja och lägga all skuld på honom. Som det är nu fattar jag inte alls vad syftet var. När svaret blir nej inget NATO står Zelensky med byxorna nere och har demoraliserat sina soldater.